Ransdorf posbíral zajímavosti z Ukrajiny a raduje se: Už se to obrací. Už to nejde zastavit

13.05.2014 8:32

Dva zaznamenáníhodné texty o současném dění na Ukrajině se objevily během úterního rána. Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf rekapituluje roli USA v ukrajinském dění a jeho úvahy doplňuje přímo z Kyjeva svědectví geofyzika Pavla Kalendy.

Ransdorf posbíral zajímavosti z Ukrajiny a raduje se: Už se to obrací. Už to nejde zastavit
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf ve svém komentáři píše, že průběh a výsledky referenda na východě Ukrajiny překvapily i zahraniční pozorovatele a novináře. Připomíná výsledky plebiscitu v Luhansku a Doněcku, stejně jako pokusy provládních sil hlasování narušit, v nejextrémnější podobě v Krasnoarmijsku rovnou střelbou do fronty před hlasovací místností.

I americká média si podle něj začínají uvědomovat, že se zde možná děje něco podobného, jako když se v osmnáctém století jejich předkové bouřili proti britské moci. „Kyjev prohlašuje, že referendum a jeho výsledky neuznává. Prezident Turčynov k tomu dodal, že trestná výprava pokračuje a bude pokračovat dál. Jenže nikoho na východě Ukrajiny to už nemůže zastrašit. Lidé pocítili, co to je být subjektem historického dění,“ myslí si Ransdorf.

Lidé na východě Ukrajiny podle něj jednoznačně deklarují, že chtějí žít v míru. Za pokračováním násilí prý stojí úplně jiné síly. Ransdorf připomíná významný „zájem“ Spojených států o Ukrajinu, projevený například tajnou návštěvou samotného šéfa CIA v Kyjevě. „Prasklo také to, že na Ukrajině je asi 400 amerických žoldáků, známých z různých amerických dobrodružství po světě, třeba z Iráku. Jsou připraveni zabíjet kohokoli,“ varuje europoslanec.

Text Miloslava Ransdorfa ZDE.

Spojenci USA pak podle něj dělají totéž, jen mnohem trapnějším způsobem. Například členský stát NATO Litva chováním svých pohraničníků, kteří naprosto nedůstojným způsobem lustrovali vlak válečných veteránů, mířící z Kaliningradu do Petrohradu.

Důvodem toho všeho je podle Ransdorfa americký plán na zřízení černomořské základny v Sevastopolu. Jejich firmy již měly dostat zakázky na přebudování komplexu Námořní akademie a také již začaly na Krymu masivně skupovat nemovitosti. Všechny tyto investice nyní přijdou vniveč. Proto prý můžeme sledovat neuvěřitelné věci, například i od kandidátů v chystaných prezidentských volbách.

Ransdorf připomíná favorita Západu Petra Porošenka, který chce vše řešit integrací s Evropskou unií, včetně energetiky. Smířlivě se tváří k otázkám práv východních oblastí, zejména jazykových. Jeho souputníci však natvrdo říkají, že jediným státním jazykem bude ukrajinština. Zástupce jisté marginální strany dokonce zauvažoval, že v rámci přibližování Západu by jako druhý úřední jazyk mohla být zavedena angličtina.

Přímo z Kyjeva: Televize mluví o banditech a ruské propagandě

O aktuálním dění na Ukrajině informuje na serveru Britské listy geofyzik Pavel Kalenda, který se zde právě nachází pracovně. Jeho domovská stanice se nachází v Sevastopolu, nyní již ruském, kam jej ale nepustili, takže nyní dlí v Kyjevě.

V jeho stanici na Krymu podle něj již od února nejde elektřina. Přitom nikde jinde na Ukrajině problémy s dodávkami proudu nejsou. Výpadky tak podle něj mohou být způsobeny zejména neochotou Kyjeva dodávat proud na Krym. Rovněž dodávky vody na poloostrov se měly snížit na pouhou třetinu. „Já osobně se domnívám, že se může jednat o částečnou diverzní revanšistickou akci ukrajinských národoveckých sil - prostě zastavily kohoutky,“ píše vědec s tím, že v Kyjevě skutečně takové názory slyšel.

Svědectví z Kyjeva ZDE.

V samotném hlavním městě podle něj stále značná část obyvatel, i vzdělaných, věří místní propagandě, že všechny ekonomické problémy způsobil diktátor a defraudant Janukovyč. Kromě toho je prý v Kyjevě stále silněji vidět vrstva místních oligarchů v drahých autech. Naproti tomu automobily „střední třídy“ zde prakticky nejsou vidět, a rovněž v dalších městech na západě Ukrajiny prý na silnicích vládnou staré moskviče. To prý jasně ukazuje, jak je dnes na Ukrajině distribuován majetek.

Nejaktuálněji se podle něj "kyjevská propaganda" vypořádává se zprávami o referendu ve východních oblastech. Oficiálně se tvrdí, že k urnám ve skutečnosti přišlo jen 30 procent lidí a z nich hlasovalo pro odtržení jen 60 procent. Zbytek si prý separatisté „dopočítali“. Totéž se prý odehrávalo po referendu na Krymu.

V Kyjevě se prý zatím neobjevila zpráva, že na východě země operuje 400 amerických vojáků. Zato prý televizní zpravodajství stále informuje, jak na východě bandité rabují a jak je masíruje ruská propaganda. „Lokální televize volí pouze nejtvrdší slova (teroristi, kriminalita, vraždy, rabování) vůči rebelům a nechce s nimi vyjednávat a chce zachovat unitární stát i za cenu krveprolití,“ líčí vědec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…