Rasismus! Zeman oběhl svět slovy o černoších v USA. A toto způsobil

01.07.2020 10:42

Projev prezidenta Miloše Zemana na americké ambasádě při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti USA vzbudil v zahraničí reakce. Obzvlášť pak u tiskové agentury AFP. „Český prezident Miloš Zeman 30. června popsal slogan ‚Black Lives Matter‘ jako rasistický. To se stalo 11 dní potom, co Evropský parlament hnutí Black Lives Matter silně podpořil a vyzval unijní státy, aby přijaly cíle hnutí,“ zněla přejatá zpráva AFP na webu The Straits Times. Hnutí Black Lives Matter je prý antirasistické a velmi mírumilovné.

Rasismus! Zeman oběhl svět slovy o černoších v USA. A toto způsobil
Foto: repro Facebook
Popisek: Český prezident Miloš Zeman s americkým velvyslancem Stephenem B. Kingem
reklama

Prezident České republiky Miloš Zeman se v úterý 30. června na americké ambasádě při příležitosti oslav 244. výročí Dne nezávislosti USA vyjádřil k heslu Black Lives Matter – označil jej za „rasistické“. Zároveň se pustil do kritiky názorových vůdců spojených s protesty. Více jsme o projevu prezidenta psali ZDE. Projevu si všimly i zahraniční servery. Obzvlášť pak AFP neboli Francouzská tisková agentura, což je nejstarší mezinárodní zpravodajská agentura. Z té převzaly zprávu například The Straits Times. Ti napsali, že 30. června český prezident Miloš Zeman popsal slogan „Black Lives Matter“ jako rasistický. To se dle serveru stalo 11 dní potom, co Evropský parlament hnutí Black Lives Matter silně podpořil a vyzval unijní státy, aby přijaly cíle hnutí.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33098 lidí

Celý článek The Straits Times ZDE:

Miloš Zeman se měl zaměřit právě na kampaň, která se rozšířila po celém světě po tom, co byl během zatýkání zabit černoch George Floyd. To se stalo před měsícem. Hnutí Black Lives Matter říká, že černé životy jsou mnohem méně ceněné než ostatní.

Server dále popisuje prezidenta Zemana jako pročínského a proruského levicového politika. Zeman oslovil amerického velvyslance v angličtině a odsoudil „nepokoje na ulicích, pálení aut a ničení soch v obou zemích“. V České republice protestující posprejovali sochu Winstona Churchilla slovy „Byl rasista“ a „Black Lives Matter“.

Dle webu je hnutí Black Lives Matter považováno za velmi mírumilovné. Protestující se mají zaměřovat na sochy v USA a v Evropě, které zobrazují historické postavy, které vlastnily otroky či byly kolonizátoři. Miloš Zeman, kterému je 75 let, řekl o některých aktérech: „Jsou zde hlupáci, kteří se prohlašují za lídry, kteří udávají správné hodnoty nebo dokonce za opinion lídry.“

Evropský parlament 19. června 493 hlasy přijal rezoluci „Black Lives Matter“ a odsoudil rasismus a bílý supremacismus ve všech formách. Tato rezoluce též pokárala amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho „zánětlivou rétoriku“ a za hrozbu použití armády proti demonstrujícím. Též vyzvala členské země, aby odsoudily „nepřiměřené použití síly a rasistické tendence při vymáhání práva“.

Nakonec server o Miloši Zemanovi napsal, že je znám svými kontroverzními poznámkami. Například měl připodobnit palestinského vůdce Yassera Arafata k Adolfu Hitlerovi a několikrát vyzval k vyhlazení novinářů.

Projevu si všiml i polský server TVP.info. Ten informoval o kritice vůdců hnutí Black Lives Matter Milošem Zemanem. „Řekl, že nepotřebuje nové velké bratry, aby mu říkali, jaké hodnoty má vyznávat,“ informoval portál. „Než přednesl krátký projev v angličtině, varoval, že bude hrubý, a ne tak vřelý jako obvykle. Dodal, že se účastnil oslav amerického svátku jako nezávislý občan a přítel Spojených států,“ dodal server.

Celý článek TVP ZDE:

Anketa

Chtěli byste, aby se EU změnila ve federaci států?

5%
95%
hlasovalo: 13218 lidí

Projevu si však všimla i japonská mutace MSN. Ta také vycházela z tiskové agentury AFP. Na webu se opět psalo, že Miloš Zeman o údajně antirasistickém hnutí poznamenal, že je rasistické. Miloš Zeman použil v projevu přirovnání z antiutopickém románu George Orwella 1984. To použil kupříkladu, když mluvil o velkém bratrovi.

Celý článek MSN ZDE:

Celý projev prezidenta Miloše Zemana

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…