Rath kázal vodu a pil víno, rozhořčil se Marek Benda. A Gazdík se přidal: Když si vzpomenu na ty jeho řeči o boji s korupcí...

23.07.2015 23:03

David Rath dostal od prvoinstančního soudu osm a půl roku nepodmíněně. Rozsudek je nepravomocný. Není ale jeho kauza jen špičkou ledovce? Takováto otázka se ani trochu nelíbila Marku Bendovi z ODS, který varoval před házením politiků do jednoho pytle. Petr Gazdík (STAN) doplnil, že to není tak, že všichni občané jsou čistí a jen politici jsou zloději. Důležitá slova přidal profesor Jiří Přibáň.

Rath kázal vodu a pil víno, rozhořčil se Marek Benda. A Gazdík se přidal: Když si vzpomenu na ty jeho řeči o boji s korupcí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud s Davidem Rathem dospěl do finální fáze. Začaly závěrečné řeči, podle státního zástupce Petra Jiráta se Rathova vina v korupční kauze prokázala

Petr Gazdík (STAN), předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda rozebírali ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize kauzu dnes nepravomocně odsouzeného Davida Ratha. Analýzu připojili profesor práva Cardiff Law School, Jiří Přibáň a komentátor Lidových novin Petr Kamberský.

Neočerňujte kvůli Rathovi všechny politiky, žádal Benda

„Řada občanů je přesvědčena, že politika je špína, že už to není služba veřejnosti, a tento případ to bohužel potvrzuje. Když si vzpomenu na všechny ty řeči o boji s korupcí, které vedl, a každý si to může dohledat, tak zřejmě konal úplně pravý opak,“ prohlásil v úvodu Gazdík. Benda mu v tom dal jednoznačně za pravdu, kázal vodu a pil víno, konstatoval mimo jiné Benda.

Chvojka podotkl, že Rathův případ není exemplární, protože někdejší člen ČSSD dostal jen osm a půl roku, a nikoli dvanáct let, které dostat mohl. Připomněl také, že je verdikt doposud nepravomocný. A pokud se toho Rath skutečně dopustil, je to exces jednotlivce, k němuž dříve došlo v ČSSD i TOP 09. Člověku prý do hlavy zkrátka nevidíme.

Filip má za to, že tato kauza ukázala rovnost všech lidí před zákonem, ukázal, že může být odsouzen i politik. Na druhé straně, než se člověk stane vrcholným představitelem kraje či ministrem, prochází určitým procesem, postupuje např. ve straně, což představuje určité síto. A ačkoli spolu jinak politici KSČM a ODS nesouhlasí v podstatě v ničem, tak tentokrát Benda Filipovi přitakal. Neměli bychom prý zapomínat na to, že ani Rath neprošel klasickým politickým mechanismem, nahoru ho vynesl expremiér Jiří Paroubek. Zdůraznil také, že lidé jsou zkrátka hříšní.

I Gazdík přidal další zásadní slova. „Není to tak, že si deset milionů nekradoucích lidí zvolí dvě stě poslanců, kteří kradou,“ prohlásil úřadující šéf Starostů a nezávislých. Současně ale nabídl řešení, politici by podle jeho názoru měli přiznat veškerý svůj majetek při vstupu do politiky, aby bylo zřejmé, kolik si vydělají během svého působení. Ale o návrh zákona v tomto smyslu z dílny TOP 09 a Starostů podle všeho není zájem.

Benda v souvislosti s kauzou Davida Ratha mluvil také o případu tří exposlanců ODS. Zatímco David Rath byl chycen s miliony v krabici od vína, v případě exposlanců ODS se stát dokonce omluvil. Onen druhý případ byl pokusem o naplnění jakési společenské poptávky po honu na zlé politiky, ten první nikoliv. Za chybu médií potom považuje, že na základě jednoho případu naznačují, že jsou zkorumpovaní i další politici.

Lidé očekávají od justice příliš

Dalšími hosty ve vysílání byli Jiří Přibáň a Petr Kamberský. Prvně jmenovaný varoval, že veřejnost neoprávněně od justice očekává, že zlepší mravy v politice. „Obecnější poučení z tohoto případu je, že nikdo nestojí nad zákonem... Tady justice může vytvořit tlak maximálně na to, že bude stíhat všechny trestné činy stejně,“ konstatoval profesor práva Cardiff Law School. Faktem také je, že se demokracie neobjede bez alespoň elementární důry v politiku. To neznamená, že by média neměla na politiky tlačit, o důvěru veřejnosti si musejí umět říci politici.

Kamberský doplnil, že politici pracují na nápravě politiky i bez zásahu soudů. Stačí si vzpomenout na to, jak se ještě před zásahy pánů Ištvána a Šlachty omlouvala za to, že exposlanci ODS dostali trafiky. Ukazuje se, že v dnešní politice už není možné to, co bylo možné v devadesátých letech minulého století.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

8:18 Nejsou zváni! Okamura vyhnal štáb ČT, lidé se přidali a pískali. Velké dusno

Konfliktem s pracovníky České televize skončil další předvolební jarmark SPD. Novináři si zblízka na…