Rathovi dvanáct let v base a propadnutí majetku. Žalobce vznesl návrh na trest v druhé větvi kauzy

15.01.2020 21:59

Státní zástupce Jiří Pražák navrhuje pro Davida Ratha odnětí svobody až na 12 let v takzvané druhé větvi Rathovy korupční kauzy. V té jsou obviněni také manželé Kottovi, kterým navrhuje shodně 8,5 roku. Žalobce také požaduje pro všechny tři hlavní viníky propadnutí majetku a zákaz výkonu veřejných funkcí.

Rathovi dvanáct let v base a propadnutí majetku. Žalobce vznesl návrh na trest v druhé větvi kauzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Rath a Kottovi jsou obviněni z manipulace veřejných zakázek, přijetí úplatku a zneužití svých pozic, kdy Rath byl středočeským hejtmanem a Kottová ředitelkou kladenské nemocnice. Pachatelům prý přitížilo, že jejich jednání poháněla chamtivost a trestnou činnost páchali soustavně a nebýt dopadení, pokračovali by v ní i nadále.

„Jednání obžalovaných odpovídá jednání organizované skupiny,“ uvedl Pražák podle serveru iROZHLAS.cz. Rath prý jako hejtman pomáhal ovlivňovat veřejné zakázky podle toho, jak se manželé Kottovi domluvili. Pražák požaduje co nejpřísnější tresty i z důvodu exemplárnosti, aby se podobné korupční jednání už neopakovalo. „Jednalo se o zakázky za stovky milionů a slíbené nebo převzaté úplatky se pohybovaly ve výši desítek milionů korun,“ prohlásil Pražák a jako jedinou polehčující okolnost uvedl dřívější spořádaný život obžalovaných.

Obhájci zmíněné trojice vinu svých klientů popírají. „Jediným verdiktem může být zproštění mého klienta. Nebylo prokázáno, že přijal nebo si domlouval přijetí úplatku,“ řekl Rathův advokát Adam Černý a argumentoval také tím, že nedošlo k žádným škodám.

Rath i Kottovi už nastoupili do výkonu trestu za takzvanou první větev kauzy, ve které byl Rath policií přistižen s milionovým úplatkem v krabici od vína, kterou si odnášel právě z domu Kottových.

Ve druhé větvi kauzy, která se týká manipulace veřejných zakázek, je obviněno další devět osob včetně ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Rath a Kottovi měli podle obžaloby v letech 2011 a 2012 zmanipulovat tendry na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice, za což měli podle plánu inkasovat až 60 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…