Rathův nový žalobce není žádné "ořezávátko". Už zavřel ministra ČSSD

02.06.2012 11:36

Žalobce Petr Jirát je považován za dlouholetého experta na hospodářskou kriminalitu. A právě on nyní přebírá případ obviněného Davida Ratha. Žalobce už dohlížel na případy komunálního politika Romana Pekárka z ODS či exministra Iva Svobody z ČSSD. Korupce je rakovinou tohoto státu a je potřeba proti tomu bojovat, tvrdí Jirát.

Rathův nový žalobce není žádné "ořezávátko". Už zavřel ministra ČSSD
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Obviněný David Rath není prvním politikem, se kterým se Petr Jirát setká. Například před pár dny poslal na šest let do vězení bývalého kolínského místostarostu Romana Pekárka (ODS). Ten si údajně řekl brněnskému podnikateli Petru Ličkovi o milion korun za to, že zařídí levnější prodej městských pozemků.

Navíc kromě Ratha měl Jirát v minulosti možnost soudit i další členy sociálních demokratů. Před čtyřmi lety žalobce otevřel korupční kauzu boilíh nebo se podílel na rozkrývání případu o tunelování společnosti Liberta.

Na biolíh se Jirát kouknul novým pohledem – zatímco se předtím případ řešil kvůli uplácení, nyní začal žalobce případ zkoumat jako možný podvod. Mezi podezřelými z patnáctimilionového úplatku patřili podnikatelé, státní úředníci či Jan Hanáček, bývalý poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha. Podezřelí byli proto, že úplatky ovlivňovali rozhodování státu při výběru firem k výrobě bioethanolu.

Státní zástupkyně pro Prahu 1 Jana Herzigová však v roce 2007 stíhání zastavila. Údajně proto, že nešlo o korupci a miliony korun nebyly na úplatky ale řádná půjčka. „Ten, kdo si ty peníze půjčil, věděl o tom, že nebude schopen peníze vrátit, že na to prostě mít nebude,“ myslí si Jirát a celé verzi a půjčce nevěří.

Další člen ČSSD, tehdejší ministr financí, Ivo Svoboda se dostal do vězení na pět let proto, že se podílel na tunelování firmy vyrábějící kočárky - Liberta. Žalobce Jirát ale ani tady není spokojen. „Trest je poněkud nižší, než jsem navrhoval. Požadoval jsem i uložení zákazu činnosti ve statutárních orgánech,“ tvrdí pro Lidové noviny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…