Rathův nový žalobce není žádné "ořezávátko". Už zavřel ministra ČSSD

2. 6. 2012 11:36

Žalobce Petr Jirát je považován za dlouholetého experta na hospodářskou kriminalitu. A právě on nyní přebírá případ obviněného Davida Ratha. Žalobce už dohlížel na případy komunálního politika Romana Pekárka z ODS či exministra Iva Svobody z ČSSD. Korupce je rakovinou tohoto státu a je potřeba proti tomu bojovat, tvrdí Jirát.

Rathův nový žalobce není žádné "ořezávátko". Už zavřel ministra ČSSD
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Obviněný David Rath není prvním politikem, se kterým se Petr Jirát setká. Například před pár dny poslal na šest let do vězení bývalého kolínského místostarostu Romana Pekárka (ODS). Ten si údajně řekl brněnskému podnikateli Petru Ličkovi o milion korun za to, že zařídí levnější prodej městských pozemků.

Navíc kromě Ratha měl Jirát v minulosti možnost soudit i další členy sociálních demokratů. Před čtyřmi lety žalobce otevřel korupční kauzu boilíh nebo se podílel na rozkrývání případu o tunelování společnosti Liberta.

Na biolíh se Jirát kouknul novým pohledem – zatímco se předtím případ řešil kvůli uplácení, nyní začal žalobce případ zkoumat jako možný podvod. Mezi podezřelými z patnáctimilionového úplatku patřili podnikatelé, státní úředníci či Jan Hanáček, bývalý poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha. Podezřelí byli proto, že úplatky ovlivňovali rozhodování státu při výběru firem k výrobě bioethanolu.

Státní zástupkyně pro Prahu 1 Jana Herzigová však v roce 2007 stíhání zastavila. Údajně proto, že nešlo o korupci a miliony korun nebyly na úplatky ale řádná půjčka. „Ten, kdo si ty peníze půjčil, věděl o tom, že nebude schopen peníze vrátit, že na to prostě mít nebude,“ myslí si Jirát a celé verzi a půjčce nevěří.

Další člen ČSSD, tehdejší ministr financí, Ivo Svoboda se dostal do vězení na pět let proto, že se podílel na tunelování firmy vyrábějící kočárky - Liberta. Žalobce Jirát ale ani tady není spokojen. „Trest je poněkud nižší, než jsem navrhoval. Požadoval jsem i uložení zákazu činnosti ve statutárních orgánech,“ tvrdí pro Lidové noviny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…