Ratlíku, štěkáš na Sputnik? Matovič udeřil přímo z Moskvy

08.04.2021 13:27

Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv ve čtvrtek zveřejnil stanovisko k vakcíně Sputnik V. Podle něj vakcíny v různých zemích spojuje jen název. Píše o tom mimo jiné DenníkN.sk. K věci se důrazně vyjádřil expremiér a nyní ministr financí Igor Matovič. A to přímo z Moskvy.

Ratlíku, štěkáš na Sputnik? Matovič udeřil přímo z Moskvy
Foto: repro Pravda.sk, tan
Popisek: Igor Matovič
reklama

Velmi kritické. Tak by se dalo zhodnotit stanovisko slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv o neregistrované vakcíně Sputnik. Důvod, proč takovéto stanovisko vzniklo, je zejména z nedostatku informací a dokumentů, které ruský výrobce neposkytl. Zároveň se vakcíny nedají porovnávat mezi zeměmi, kde se používají, protože nejsou identické.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

79%
21%
hlasovalo: 11146 lidí

SÚKL mimo jiné ve svém stanovisku uvádí, že šarže vakcíny z předklinických testů a klinických studií, jež byly publikované v časopise Lancet, nemají stejné charakteristiky a vlastnosti jako šarže vakcíny dovezené na Slovensko. Podle slov SÚKL Slovensko dostalo ruskou vakcínu, jež se neshoduje s látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky. 

Toto stanovisko poslal SÚKL ve čtvrtek médiím. O den předtím ještě tyto informace označoval mimo jiné jako dezinformace ministr obrany Jaroslav Naď (OLaNO).

I z důvodu nedostatku informací tak SÚKL nerozhodl, zda je bezpečné zahájit v zemi očkování ruskou vakcínou Sputnik V. První zásilka očkovací látky přitom je na Slovensku již od začátku března. Okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny prohloubily v zemi vládní krizi, kvůli níž skončil premiér Igor Martovič. Ten nyní již jako ministr financí na sociální síti napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku.

„Zdravím z Moskvy. Na Slovensku prý opět nějaký ‚strašně nebezpečný‘ ratlík začal svůj nenávistý štěkot kvůli Sputniku. Já tady udělám to, co je mojí povinností a on ať si zatím tedy opět užije svou chvilku pocitu nadlidské důležitosti,“ poznamenal Matovič z Ruska s hashtagem Za zdravé Slovensko.

„Jakékoliv pokoutné a systematické snahy zabránit tomu, aby se Sputnik V na Slovensku mohl používat z hloubi duše odsuzuji a udělám vše proto, aby byly nakonec neúspěšné a milion lidí se Sputnikem V mohl na Slovensku konečně začít očkovat,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…