Recept na nezaměstnanost: Práce jen čtyři dny v týdnu

21.01.2014 16:25

Ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman je přesvědčen, že problém nezaměstnanosti je v Česku podstatně hrozivější, než se na první pohled může zdát. Koncem roku bylo bez práce téměř 600 tisíc lidí. Podle ekonoma ale realita může být ještě o 100 tisíc horší. Současně ale v rozhovoru pro server Týden.cz nabízí cestu, jak s nezaměstnaností bojovat. Je třeba zkrátit pracovní týden.

Recept na nezaměstnanost: Práce jen čtyři dny v týdnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

„My se musíme vrátit někdy do doby, kdy se v šedesátých letech zaváděl pětidenní pracovní týden, a zamyslet se nad tím, jestli východisko není čtyřdenní pracovní týden. To by samozřejmě vytvořilo prostor pro zaměstnávání více lidí a současně by to znamenalo přerozdělení mezi kapitálem a prací. Od sedmdesátých let narůstá podíl kapitálu na celkovém přerozdělení a klesá podíl práce. Takže je potřeba, abychom si rozmysleli, zda problém nezaměstnanosti nevytváří takové sociální rozpory, že to může společnost ohrozit. A já myslím, že k tomu poznání se během deseti let dojde,“ míní Ungerman.

Ekonom se přitom neobává, že by současně se zkrácením pracovního týdne došlo i ke snížení mezd. Svědčí o tom ostatně i příklad ze šedesátých let minulého století. Lidé by se v novém režimu navíc naučili pracovat jinak, takže by z dlouhodobého hlediska neutrpěla ani produktivita práce. Zavedení čtyřdenního pracovního cyklu by navíc mělo proběhnout postupně.

Tento krok by změnil situaci nezaměstnaných. Mezi ně je přitom podle Ungermana třeba započítat i občany, kteří byli vyškrtnuti z evidence úřadu práce, nebo lidi, kteří pracují pouze příležitostně pár dní v měsíci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala premiérem za každou cenu? „Rána“ kvůli článku 66. Zbytečné, zásadní chyba, soudí Tlustý. Koalicím se může vymstít

20:43 Fiala premiérem za každou cenu? „Rána“ kvůli článku 66. Zbytečné, zásadní chyba, soudí Tlustý. Koalicím se může vymstít

Politikům by doporučil opatrné našlapování, aby o menšinovou podporu veřejnosti nepřišli. Bývalý min…