Řecko jde do hnoje a do háje. A už je to tady: Píše se o prodejí jeho ostrovů

16.07.2015 9:02 | Zprávy

Ekonom Aleš Michl, který radí i ministru financí Andreji Babišovi (ANO), opakovaně prohlašuje, že zachování eura v Řecku je jen cestou „do háje“ nebo přímo do hnoje. V komentáři pro čtvrteční MF Dnes svůj názor zopakoval. Řekové by se měli pokoušet nalákat investory, a to i za tu cenu, že nabídne do zástavy třeba své ostrovy. Bylo by to prý pořád lepší než zvyšování daní a škrtání. Vzkaz má i pro Německo.

Řecko jde do hnoje a do háje. A už je to tady: Píše se o prodejí jeho ostrovů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonom Aleš Michl na debatě s veřejností v Ostravě

Pokud už Řecko trvá na to, že hodlá za každou cenu zůstat v eurozóně, mělo by ji opustit Německo. Proč? Ekonom Aleš Michl nikoli poprvé upozornil na to, že to jsou co do ekonomické síly natolik rozdílné země, že zkrátka nemohou být v klubu společné měny.

Řecko se bez nových půjček neobejde, přičemž by měli být určeny na ekonomický restart. „Za nové půjčky by Řekové měli nabídnout pořádné hmotné záruky včetně státních firem, provozování přístavů, ostrovy... Zastavit by měli i všechny budoucí platby, co by dostali z fondů EU,“ podotýká Michl s tím, že sliby samy o sobě už nestačí. Řecko už neposlalo splátku dluhu, takže věřitelé budou potřebovat něco hmatatelnějšího, aby jim věřitelé znovu začali věřit.

„Pokud EU bude dál trvat na tom, že eurozónu neopustí žádný člen, pak budou během dalších padesáti sta let recese na jihu Evropy delší, než by byly, kdyby země měly národní měny, neboť si nebudou moct pomáhat devalvací, na což byly desítky let zvyklé. Americe trvalo podle studií 100 let, než si zvykla na jednotný kurz…“ varoval také. Německo tak má v zásadě tři možnosti. Buď opustí eurozónu, nebo k tomu přiměje Řecko, anebo si zvykne na to, že bude dlouho posílat peníze na jih.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…