Ředitel Dvořák varuje. Když mě odvolají z politických důvodů, ČT bude zranitelná

21.11.2020 9:18

Generální ředitel České televize Petr Dvořák má za to, že noví členové Rady ČT budou usilovat o jeho odvolání; není to ale nic, co by ho trápilo. V rozhovoru pro Seznam Zprávy sdělil, zda má skutečně obavy o nezávislost České televize.

Ředitel Dvořák varuje. Když mě odvolají z politických důvodů, ČT bude zranitelná
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Dvořák
reklama

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12034 lidí
Ředitel veřejnoprávní televize věří, že jeho odvolání z čela ČT se jen tak nepodaří; takové snahy přišly především s dovolením nových členů do Rady ČT. „Volbu nových členů Rady tehdy provázel dopis předsedy volebního výboru, jehož zásadním kritériem byla ochota odvolat generálního ředitele,“ uvedl Dvořák.

„Já ale stále věřím tomu, že není možné takový krok udělat, aniž by byl obhajitelný, aniž by k tomu existovaly skutečné, konkrétní důvody, protože ty vyžaduje zákon,“ doplnil, s tím, že při hlasování o dozorčí komisi se ale ukázalo, že současná Rada ČT si, dle něj, se zákonem hlavu příliš nedělá.

Pro odvolání dozorčí komise zvedla ruku většina radních, tedy deset radních. Na odvolání generálního ředitele by stačil ten samý počet. Nejvyšší šéf České televize se tím prý tolik netrápí. „Stále věřím v princip, že u nás platí zákony a pravidla. Není to tedy myšlenka, kterou bych se denně trápil,“ uvedl Dvořák.

Větší starosti mu dělá budoucnost České televize, pokud by k jeho odvolání skutečně došlo dříve, než mu skončí mandát v roce 2023. „To, co by mě opravdu mrzelo, by byly důsledky pro Českou televizi, která by se v okamžiku, kdy by přišla z politických důvodů o své vedení, stala zranitelnou,“ dodává.

A zda je nezávislost České televize reálně ohrožena? „Vždy je těžké v takových chvílích stanovit hranici a říct, kdy jste blízko ohrožení, a kdy může dojít k nějakému zlomu,“ zamyslel se.

„Do parlamentních voleb zbývá necelý rok a já věřím, že tu dobu nikdo nezneužije pro narušení základních principů, jako jsou nezávislost a svoboda médií veřejné služby,“ dodal generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubkovy hody: Pohlreich by řval. Víme, co bylo pár hodin před akcí

13:00 Paroubkovy hody: Pohlreich by řval. Víme, co bylo pár hodin před akcí

Jiří Paroubek se v sobotu vysmíval tomu, že by sociální demokrat měl být chudý. V neděli byl načapán…