Ředitel Nemocnice Na Bulovce vyzývá veřejnost: Pokud nemáte přiznaky nákazy koronavirem, na testování k nám nechoďte

17.03.2020 21:46

Čeští lékaři jsou pod tlakem, navíc bez adekvátních ochranných pomůcek. Prosí o to, aby byl brán ohled na jejich síly. O tom, v jakých podmínkách čeští zdravotníci pracují a jak komunikuje stát s nemocnicemi v době koronavirové infekce, hovořil v pořadu Interview na ČT24 ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček. Pacientům v kritickém stavu by prý mohl být v blízké době k dispozici léčivý přípravek Remdesivir.

Ředitel Nemocnice Na Bulovce vyzývá veřejnost: Pokud nemáte přiznaky nákazy koronavirem, na testování k nám nechoďte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice Na Bulovce
reklama

Aktuálně se mluví o čtyřech nemocnicích, které by se mohly specializovat pouze na koronavirovou infekci. „Tyto nemocnice by měly být vyčleněné na to, aby podstatnou část své kapacity v případě nutnosti věnovaly těm těžkým pacientům s nákazou koronaviru. Pokud by se nákaza šířila rychle, potřebujeme preventivní opatření,“ řekl Kvaček.

Dokud tato situace nenastane, tak Nemocnice Na Bulovce využívá svou infekční kliniku, která je unikátní a největší v zemi. „Pokud by počet kritických pacientů vzrostl na stovky a více, tak by Nemocnice Na Bulovce nestačila. Tato opatření vlády jsou jednoznačně adekvátní,“ vítá plán vytvořit specializované nemocnice.

V Česku jsou tři nakažení, kteří jsou ve velmi vážném stavu, z nich dva jsou právě v Nemocnici Na Bulovce. „Dva pacienti, kteří jsou u nás, jsou lidé starší, jsou na umělých plicních ventilacích, jinak by jim mohly selhávat základní životní funkce,“ upřesnil ředitel nemocnice.

Fotogalerie: - Nekšeftujte s rouškami!

Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...
Předseda vlády Andrej Babiš jednal s řediteli tuze...

Bylo by možné zmíněným pacientům v kritickém stavu podat zatím neregistrovaný léčivý přípravek Remdesivir, který doporučil Ministerstvu zdravotnictví distrubuovat a používat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)? „Ministerstvo zdravotnictví jeho použití schválilo, již nic nebrání tomu, aby byl lék dodán do naší nemocnice a v případě indikace lékaři byl podán pacientům, kteří jsou v kritickém stavu,“ uvedl Kvaček.

Anketa

Dělá Babišova vláda dost pro zvládnutí virové krize?

92%
8%
hlasovalo: 32477 lidí
Nemocnice počítá se situací, kdy by se nákaza potvrdila i u některých z lékařů klíčových pracovišť. „Může se to stát a musíme být připraveni. Po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví bychom přešli ke kritickým opatřením, kdy bychom nedali všechny zaměstnance do karantény. Nemocnice musí fungovat dál a poskytovat služby,“ přiblížil s tím, že zdravotníci by pak byli testováni na denní bázi a nosili ochranné prostředky.

Vyčerpaná lékařka z Nemocnice Na Bulovce Pavla Kovaříková dnes na svém Facebooku popsala realitu: „Je to sprint i maraton v jednom, už nemůžeme, nekřičte na nás, děláme maximum. Je to intenzivní zápřah a konec v nedohlednu. Pokud máte lehké příznaky, buďte doma, pijte a berte paralen.“

Kvaček připouští, že je to na lékaře veliký nátlak. „Kovaříková je navíc z infekční kliniky, kde je nápor největší. Druhým pracovištěm, kde je opravdu extrémně vysoká zátěž, jsou centrální laboratoře. Jedou vlastně v mimořádném režimu,“ uvedl s tím, že těmto zaměstnancům nemocnice dodává mimořádné stravování během celého dne.

Komunikace podle Kvačka zase pomáhá povzbudit emoční psychickou stránků lékařů. „Je to obtížná, až bojová situace. Hovořím s nimi, i jejich nadřízení jsou jim psychickou podporou,“ řekl a podotkl, že v této situaci se bohužel nedá na psychickou podporu lékařů víc udělat. Zaměstnancům bude toto mimořádné nasazení finančně kompenzováno.

Na kameru pak Kvaček s důrazem prosil lidi, kteří se bojí, že by koronavirus mohli mít, aby nechodili na mimořádné testovací místo před infekční klinikou, pokud nemají příznaky. Protože tam je stoprocentně jasné, že se tam koronavirus vyskytuje. „Vyzýváme znovu občany, ať nechodí zbytečně. Pokud člověk nemá žádné příznaky, s nejvyšší pravděpodobností mu vyjde negativní test, i kdyby byl nakažený. Akorát zabírají zbytečně místo těm, kteří příznaky mají a není jim dobře,“ apeloval na občany ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček.

Dodejme, že Kvačka chce odvolat z jeho postu ředitele nemocnice premiér Babiš. Jak vyšlo najevo, Kvaček rozeslal podle serveru Novinky.cz v rámci nemocnice e-mail, ve kterém nedoporučuje zdravotním sestrám nosit roušky, protože jim za stávající situace stejně nepomohou, protože koronavirus nezastaví. A ochranný materiál tak může být ušetřen pro nemocné zdravotnické zaměstnance, kteří by nákazu nešířili dál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…