Referenda na dobytých územích: Nemusí to být tak samozřejmé, tvrdí zpravodaj ČT

23.09.2022 7:20

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. V mimořádném projevu tento krok zdůvodnil tím, že Rusko neválčí s Ukrajinou, ale se Západem. Státy Evropské unie v reakci na další fázi války jednají o společném postupu. Jak na vyhlášení částečné mobilizace reaguje Ukrajina a jaká je v zemi nálada, prozradil v pořadu Interview ČT24 Jan Šilhan, zahraniční zpravodaj České televize, který na Ukrajině strávil poslední měsíc. Pomoc Západu žene podle něj Ukrajince dál a mobilizace ruských sil nijak nepoznamená jejich víru ve vítězství. Odpor k Rusku prý roste i na Donbasu.

Referenda na dobytých územích: Nemusí to být tak samozřejmé, tvrdí zpravodaj ČT
Foto: Repro TASS
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Úvodem Šilhan popsal reakce Ukrajinců na protiofenzivu. Především úspěchy ukrajinské armády jsou pro ně podle jeho slov velkou vzpruhou: „Myslím, že pro běžného Ukrajince je za sedm měsíců té trvající války jakákoliv taková zpráva morální vzpruhou. Také čelili masivní propagandě ze strany Moskvy, že její vítězství je nevyhnutelné. A ejhle, Ukrajinci se dokážou bránit několikanásobné přesile, samozřejmě s velkou dopomocí západních států,“ popsal současné nálady v zemi v důsledku úspěšné ukrajinské protiofenzivy.

Jedním dechem dodal, že Ukrajinci se dnes neumějí jen bránit, ale v tuto chvíli i s dopomocí Západu mohou útočit. „Dokážou zahájit aktivní protiofenzivu. To je pro Ukrajince ten nejzásadnější moment jakési morální vzpruhy,“ doplnil Šilhan s tím, že je tu samozřejmě i základní motivace Ukrajinců: „Oni zkrátka bojují o svou existenci, o existenci vlastního státu. Jestli budou fungovat jako národ, nebo nikoli.“

Otázkou také je, jakou motivaci má většina ruských vojáků: „Jestli jim to opravdu stojí za to ve prospěch Kremlu a ve prospěch toho, co jim ruský prezident říká. Dnes Putin zopakoval slova o ohrožení Ruska ze strany Západu. O tom, že Západ se snaží Rusko zničit,“ reagoval zahraniční zpravodaj na informaci, že ruský prezident Vladimir Putin podpořil ve středu návrh ministerstva obrany na částečnou mobilizaci v Rusku.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10898 lidí
Západ pro Rusko podle Šilhana žádné ohrožení nepředstavuje: „Myslím si, že nikdy za posledních několik měsíců ze strany Západu nepadlo slovo o tom, že chce Rusko napadnout, že je ohrožena ruská územní integrita,“ řekl s tím, že to vše ukazuje, jak silně odlišné jsou motivace jednotlivých armád.

„Co je jasné, že Rusko nemá dostatek personálních, materiálních a technických možností, aby v tuto chvíli minimálně ta okupovaná území drželo,“ míní Šilhan, že pro Rusko je složité dlouhodobě území okupovat.

„Ukrajina si je i toho dobře vědoma. Proto ta mobilizace a rozšíření ruské armády o 300 tisíc lidí nebyly pro Ukrajince extrapřekvapivé,“ reagoval na slova šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljaka, podle nějž bylo vyhlášení ruské mobilizace předvídatelné. „Ukrajina mluví o tom, že bude dál pokračovat ve své protiofenzivě i bez ohledu na mobilizaci a zvažovaná referenda,“ poznamenal Šilhan.

Promluvil o tom, jak Ukrajinci na tzv. vyhlášená referenda o připojení obou separatistických útvarů na východě Ukrajiny k Rusku reagují. „Byly zde rozdílné postoje vůči Rusku na západě Ukrajiny a východě Ukrajiny, který tradičně více tíhl k Rusku. Ale tato válka Ukrajince velmi obdivuhodně sjednotila v názoru na ukrajinské a ruské vedení. Evidentně i v tradičně proruských územích na Donbase roste odpor vůči Rusku. To znamená, že tato referenda by nemusela být tak samozřejmá,“ domnívá se Šilhan.

„Myslím, že Ukrajinci v tuto chvíli velmi věří své armádě. A mobilizace ruských sil nijak nepoznamená jejich víru ve vítězství,“ uvedl zahraniční zpravodaj Šilhan. Západní země dopředu ohlásily, že výsledky ruských referend nebudou respektovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…