Reflex: Vydat zemi ČSSD by byla zrada srovnatelná s Benešovou kapitulací v roce 48

26.04.2012 12:11

Proti kapitulanství některých politiků ODS a TOP 09, stejně jako proti tomu, aby se o vládě rozhodovalo nátlakovými akcemi na náměstích, se jednoznačně vyslovil Bohumil Pečinka v komentáři pro týdeník Reflex. Pasivní vydání země do rukou sociálních demokratů by považoval za politickou zradu srovnatelnou s kapitulací Edvarda Beneše v únoru 1948.

Reflex: Vydat zemi ČSSD by byla zrada srovnatelná s Benešovou kapitulací v roce 48
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Koaliční vláda se dohodla o svém pokračování. Zatím tedy nepadne

Vyvolat v Česku předčasné volby by nic nevyřešilo, naopak mnohé zkomplikovalo. Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka to odůvodňuje tím, že za poslední rok muselo předčasně odstoupit v Evropě osm premiérů. Kde vládl levicový kabinet, nahradil ho pravicový. Kde byla u moci pravice, vystřídala ji levice. Ale nové vlády musely v úsporných opatřeních pokračovat a mnohdy sáhly k ještě tvrdším.

Proto komentátor uvádí několik důvodů, proč je třeba zachovat stávající vládu při životě. Pokud by se totiž konaly předčasné volby už v červnu, dávalo by se to do souvislostí s nedávnou protivládní demonstrací na Václavském náměstí. „To by vedlo k negativnímu precedentu, že si lze odstoupení vlády vynutit silou. Podobné vyděračské síle se za žádných okolností nesmí ustupovat, a to ani z dobrých důvodů,“ upozorňuje Pečinka.

TOP 09 sní, že bude hlavní silou na pravici

Komentátor si všímá, že v ODS i TOP 09 začíná některé politiky ovládat malátná nálada kapitulanství v duchu: ať už to máme za sebou. Anebo: když už to musí přijít, tak ať je to rychlé. „Část politikářů kolem plzeňské organizace ODS je nakloněna předčasným volbám kvůli vyhlídkám na pád Petra Nečase jako předsedy,“ uvádí Pečinka s tím, že v TOP 09 zase jiná část nereálně sní o tom, že mimořádné volby jako strana sice projedou, ale zato budou hlavní silou na pravici.

„Tuhle kapitulantskou mentalitu může nemalá část voličů pravice oprávněně chápat jako pasivní vydání země do rukou sociálních demokratů typu Lubomíra Zaorálka nebo komunistů. Byla by to politická zrada srovnatelná s kapitulací Edvarda Beneše v únoru 1948. Politiky si nevolíme pro gesta tohoto typu, ale pro nalezení způsobu, jak ze špatné situace udělat dobrou,“ vysvětluje Pečinka v komentáři týdeníku Reflex.

Kapitulace je podraz jiného řádu než zvyšování daní

Podle komentátora lze na argumenty, že bývalá vládní koalice zrazuje zájmy svých voličů už nyní tím, že zvýšila daně, odpovědět slovy, že za to nese svou politickou odpovědnost. „Kapitulace uprostřed volebního období by však znamenala podraz zcela jiného řádu,“ rozlišuje Pečinka mezi uskutečněnými a případnými kroky Nečasova kabinetu.

Přitom uznává, že v politice může nastat situace, že se naprosto rozpadne vládní většina a současně se rozbije základní společenský konsensus o dalším směřování země. „Pak je samozřejmě na místě odejít. Ne však dřív a ne bez pokusu udělat maximum pro udržení kabinetu, který má mandát do léta 2014,“ uzavírá Pečinka svůj komentář.

{relatedarticles title="Psali jsme:" articles=&

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…