Registr vozidel stále nefunguje. Nejde tisknout technické průkazy

10.07.2012 10:47

Nový registr vozidel podle zjištění ČTK na mnoha místech stále nefunguje, výjimkou je například Brno. Ministr dopravy Pavel Dobeš sice v pondělí odpoledne oznámil, že se poruchu podařilo odstranit a systém se postupně spouští, dosud však přetrvávají problémy a na úřadech se tvoří fronty. Například podle vedoucího oddělení registrace vozidel v Kutné Hoře Jaromíra Ďoubala není možné mimo jiné vytisknout velké a malé technické průkazy. Podle dnešního vyjádření ministerstva dopravy však nejde o systémovou chybu a operativně se prý řeší.

Registr vozidel stále nefunguje. Nejde tisknout technické průkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Škoda Superb

"Aplikace je plně v provozu," řekl na dotaz ČTK v úterý ráno Jakub Žižka z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Problém s tiskem průkazů je podle něj spíše uživatelského rázu. Řada úředních míst má prý špatně nakonfigurované tiskárny. To se ministerstvo snaží operativně vyřešit, jednotlivým pracovištím prý rozeslalo informace o tom, jak mají nakonfigurovat správné fungování tiskáren.

Dnes je možné pouze vyřadit vozidlo z databáze a podat žádost o odhlášku

S přihlašováním vozidel by tak lidé měli raději ještě počkat. "Určitě bych to dnes nedoporučoval," uvedl Dalibor Modřeň, vedoucí dopravního odboru na Magistrátu v Plzni. V současné době prý není možné zaručit, že úředníci budou moci požadovaný úkon provést. Nefunguje totiž evidence nového vozidla a nejde přehlásit vůz z jedné obce na druhou. Momentálně má smysl přijít například se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z databáze a s žádostí o odhlášku vozidla, dodal.

Kromě těchto problémů nový registr trpí i množstvím chyb, které vznikly při přesunutí databáze vozidel z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. Data se pomíchala, mají například jiný obsah motoru než ve skutečnosti nebo jinou barvu, řekl v úterý ČTK Jan Vavřík z plzeňského registračního centra. S novým registrem prý není možné pracovat tak jako se starým, který byl prý nepoměrně lepší. Sice není špatně vše, ale nový registr obsahuje podstatné chyby, uzavřel Vavřík.

V Brně registr funguje. Je to ale zdloubahé a kostrbaté

Naopak registr vozidel v Brně po pondělním technickém výpadku dnes od osmi hodin ráno funguje. Lidi obslouží celkem 30 úředníků, fronty nejsou velké. Podle informací mluvčího magistrátu Pavla Žáry bylo ráno na úřadě asi 30 lidí. "Je to zdlouhavé a kostrbaté, ale funguje to. Zájemce obslouží 24 pracovníků u okének a dalších šest v kancelářích," popsal situaci v Brně Žára s tím, že dnes platí pořadové lístky, které si v pondělí lidé na úřadě vzali. Ten, kdo se prokáže lístkem z pondělka, by měl být obsloužený přednostně.

Pondělní celorepublikový výpadek zasáhl v Brně asi 250 lidí, kteří si chtěli přihlásit auto či provést změnu v registru. Systém se podařilo nastartovat na jednom počítači v pondělí odpoledne, byl ale nestabilní. Od úterního rána úředníci obsluhují zájemce o změnu v registru.

Nový registr bude přehlednější a bude propojený na základní registry

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Od začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…