Registrujme etnický původ zločinců, navrhuje senátor ČSSD Antl

2. 5. 2012 6:54

Předseda Ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl zvolený za ČSSD si v souvislosti s kriminalitou Romů myslí, že by bylo vhodné, aby policie registrovala ve statistikách etnický a národnostní původ pachatelů trestných činů.

Registrujme etnický původ zločinců, navrhuje senátor ČSSD Antl
Foto: Redakce
Popisek: Miroslav Antl

V poslední době se totiž množí útoky příslušníků romské menšiny, ať už jde o Břeclav, Kladno, Olomouc nebo Tanvald. Senátor Antl tak reagoval na dotaz, zda je to známkou toho, že agresivita Romů narůstá a bezpečnost společnosti je ohrožena, nebo se jedná pouze o ojedinělé případy, zveličené médii a předsudky vůči Romům.

Podle předsedy Ústavně-právního výboru Senátu Miroslava Antla, který působil též jako státní zástupce a vyšetřovatel, je těžké zhodnotit, zda stoupá agresivita Romů, protože se kriminalita Romů nesmí statisticky vykazovat. To je podle něho ale chyba.

Statiky dle etnicity existují i v Británii

„Ani média neuváděla národnostní a etnický původ pachatelů - až v posledním období. Takže krom velice brutálního a neobvyklého útoku mačetami na bezbranné oběti nemusí jít o žádné excesy. Podle mého názoru nejde nutně o předsudky lidí - a nemyslím si, že jsou případy ´zveličovány´ (ostatně média si vždy vybírají ´krváky´ anebo útoky na děti), ale jsem přesvědčen, že je nutné, aby byla kriminalita vykazována i podle národnosti a etnika pachatelů, jako je tomu například ve Velké Británii, kde si nedovedou představit, jak by bez přehledu o podílu menšin na celkové kriminalitě s nimi mohli preventivně pracovat,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor Antl.

„Možná bychom se divili, kdyby byly zveřejněny takové statistické kriminologické údaje v ČR, tedy podíl na kriminalitě podle počtu obyvatel, pokud jejich počet vůbec známe. Třeba by to bylo ve prospěch Romů, čemuž moc nevěřím, neboť jinak by s takovými výkazy nebyl problém, ale určitě by to bylo objektivní pro preventivní a další působení,“ dodal senátor Antl.

Povaleči a příživníci

Antl již dříve uvedl, že když jako státní zástupce prosazoval spravedlnost a přísné tresty pro všechny vrahy bez rozdílu barvy pleti, byl tehdy nazýván, dokonce některými poslanci a ministry, rasistou: „A to jen třeba proto, že jsem nesplnil ´objednávku shora´ a posoudil jsem případ podle práva. Myslím si, že některým romským spoluobčanům velmi křivdíme, když je nazýváme ´sociálně nepřizpůsobivými´, protože si naopak myslím, že jsou ´sociálně obratní´. To vím z vlastních zkušeností a rozhodně nejsem sám.“

„Pokud tento stát bude zvýhodňovat povaleče, příživníky a pachatele trestných činů proti těm, kteří pracují, platí daně a dodržují zákony, budou problémy narůstat. Cikánští výrostci neviděli v rodině nikdy nikoho pracovat a mít nějaké povinnosti, ale bez obtíží porušovat zákony. S pocitem beztrestnosti se uchylují k násilí se zrůdnou brutalitou. Řešení? Změnit trestní řízení chránící delikventy. Stop pozitivní diskriminaci ve všech oblastech, zejména v justici. Tvrdá represe ´padni komu padni´, centrální registr přestupků, vysoké postihy za recidivu. A bojím se, že bude hůř, když jsme si zruinovali policii,“ podpořil svého kolegu senátor zvolený za ČSSD Pavel Lebeda.

Romský aktivista Miroslav Kováč ze sdružení Forum.cz odpověděl na dotaz, zda agresivita Romů stoupá, otázkou: „Prvního února ve Vřešíně u Ostravy muž ubil důchodce dřevem, 27. března muž z Valašského Meziřičí ubil svou mladou partnerku, 29. března útočník surově ubil muže v Semtíně, útok sledovala jeho dcera, kvůli pár tisícovkám ubil na Brněnsku seniora kladivem. Je to podle Vás známkou agresivity příslušníků majority a hrozba bezpečnosti pro Romy, nebo jde spíše o ojedinělé případy zveličené médii?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

17:53 Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

KOMENTÁŘ Rada pro rozhlasové a televizí vysílání si za přibližně půl milionu objednala analýzu, aby …