Řekové nepřinesli na papíře žádný návrh, stěžovali si evropští politici v Bruselu. Následovalo skutečně neuvěřitelné dementi

07.07.2015 21:31 | Zprávy

Zatímco ještě včera večer řecký premiér Alexis Tsipras ujišťoval, že dnes předloží na jednání Euroskupiny nový návrh dohody s věřiteli, dnes k tomu nedošlo. Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos na jednání Euroskupiny nepřišel s konkrétním návrhem na papíře. Později byla ale zpráva doplněna v tom smyslu, že ministr sice neměl nic "na papíře", ale přehrál kolegům prezentaci v powerpointu.

Řekové nepřinesli na papíře žádný návrh, stěžovali si evropští politici v Bruselu. Následovalo skutečně neuvěřitelné dementi
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

Nový řecký návrh měl podle zákulisních informací počítat i s odpuštěním 30 % dluhů. O tom, že Řekové zatím žádný nový návrh nepředložili, píší i Financial Times. Odvolávají se přitom na tři na sobě nezávislé zdroje. Athény prý dostaly čas do zítřka.

Pokud by byl řecký návrh dostatečný, požádá předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, jak velí pravidla, aby Evropská komise prověřila, zda jsou splněny nutné podmínky k tomu, aby Řecko získalo záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Nicméně podle nejmenovaného řeckého vládního představitele není pravda, že Řekové žádný návrh nepředložili. Euroskupina prý dostala na stůl upravený návrh předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Ten nyní mají posoudit představitelé ECB, MMF a Evropské komise. Teprve potom se k dalšímu jednání sejdou ministři financí eurozóny.

Řekové chtějí prozatímní řešení, mezitím se má hledat to dlouhodobé

Dobře informovaný unijní zdroj novinářům řekl, že výsledkem dnešního summitu by mělo být politické rozhodnutí pokračovat v jednáních s „velmi pevným časovým ohraničením“, uvedl zpravodaj ČTK v Bruselu.

Řecko údajně žádá své partnery z eurozóny o prozatímní řešení svých finančních potřeb, které by pokrylo zbytek července. Mezitím by se pak hledalo řešení dlouhodobé, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného řeckého vládního představitele.

I tento týden zůstanou řecké banky zavřené

Řecké banky tento týden zřejmě neotevřou. Přiznal to jeden z činitelů řecké vlády. Představitelé eurozóny by se skutečně mohli v neděli sejít na dalším summitu, kde by odsouhlasili plán pomoci pro Řecko v případě, že budou věřitelé spokojeni s řeckou žádostí o půjčku a s plánem reforem.

Řecko by mohlo směřovat k prozatímnímu tří- až čtyřměsíčnímu financování (technicky vzato třetímu balíčku pomoci) a následnému dlouhodobějšímu programu na tři až čtyři roky. Na Twiteru to uvedla novinářka Financial Times.

Celý text je ZDE


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…