Rektor Zima: Nelíbí se mi, když někdo hlásá svoji pravdu a vydává ji za jedinou správnou. A jiné nálepkuje

12.01.2019 18:48

Že se máme špatně? To není pravda, zdůrazňuje rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Rázně odmítá myšlenku, že za komunistů bylo lépe. Podle akademika bychom však neměli zavírat oči před problémy, které máme. Jedním z problémů je to, jak snadno se společností šíří nejrůznější lži. Ránu zasadil také exministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, dnes předsedovi TOP 09.

Rektor Zima: Nelíbí se mi, když někdo hlásá svoji pravdu a vydává ji za jedinou správnou. A jiné nálepkuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rektor UK Tomáš Zima

V letošním roce si připomínáme 30. výročí sametové revoluce a návratu demokracie do této krásné země. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima má však obavy, že demokracii už považujeme za samozřejmost. Akademik upozorňuje, že bychom o ni mohli snadno přijít, pokud o ni nebudeme pečovat jako o citlivou květinu. Naději však vidí ve studentech, kteří jsou velmi kritičtí k současným poměrům a chtějí věci měnit k lepšímu. Pokud jde o Zimu, ocenil by např. kdyby politici protřídili zákony a trochu nám ulevili od všech možných regulací. Česká legislativa se mu zdá býti příliš komplikovanou a nepřehlednou.

Nit suchou nenechal na novém občanském zákoníku, který jako ministr spravedlnosti prosazoval ještě Jiří Pospíšil v barvách ODS. Dnes už je předsedou TOP 09, ale ať už je v kterékoliv straně, onen občanský zákoník má podle akademika příliš mnoho much.   

Anketa

Rozhazuje vláda Andreje Babiše zbytečně a nezodpovědně naše peníze?

26%
hlasovalo: 13555 lidí
„Já mu říkám antiobčanský. Netvrdím, že ten předchozí byl kvalitní, z mého pohledu byl ale určitě lepší, jen potřeboval upravit. Ale jestliže má občanský zákoník, který by měl znát každý občan, tisíce paragrafů, navíc s termíny sto let starými, komu skutečně pomáhá? Zkuste udělat na ulici anketu, třeba: Co je pachtovné? Jsem zvědav, kdo to bude vědět,“ pravil Zima v rozhovoru pro sobotní MF Dnes.

Zákonodárci by podle rektora neměli být hodnoceni za to, kolik zákonů předložili, ale za to, jak kvalitní zákony položili ve Sněmovně na stůl.

Na druhé straně odmítl, že by v naší společnosti bylo všechno špatně, což dnes tvrdí i mnozí politici. „Odmítám mediální zkratky či klišé mnohých politiků, jak je vše špatně a nikomu se nic nedaří. Tak to není. Máme za sebou třicet nelehkých let. Je skvělé, že z šedé prefabrikované hmoty, jakou byla naše společnost před rokem 1989 – a samozřejmě i v té hmotě byly tehdy ostrůvky pozitivní deviace – se stala společností skutečně pestrou, velmi otevřenou. Jsme napojeni na Evropu i svět a daří se nám dobře, takže žebříček hodnot se přeměňuje,“ zdůraznil Zima.

Jak naše školství, tak naše zdravotnictví fungují, byť na obou systémech snadno nalezneme chyby, které by se slušelo napravit. Současně jsme velmi bezpečnou zemí a státem respektovaným v zahraničí.

Jedna věc ho však poněkud děsí. To, s jakou urputností někdy lidé odmítají diskutovat s druhými a trvají i na názorech, které mnohdy nemají podložené fakty. „Dnes se můžeme kriticky vyjadřovat k čemukoliv, co uznáme za vhodné. Tady mě ale někdy velmi mrzí, s jakou urputností se řada lidí vyjadřuje i k problémům, k nimž nemá žádné či jen velmi povrchní informace. Nelíbí se mi také, když někdo hlásá svoji pravdu a vydává ji za jedinou správnou, bez ochoty diskutovat. Kdo má jiný názor, je nálepkován, je vyčleněn, je jiný člověk,“ varoval rektor.

Rozhodně prý není pravda, že za komunistů bylo líp. Pokud to někdo tvrdí, má podle rektora velmi krátkou paměť. „Česká republika je země s vysokou kvalitou života a je tu řada příležitostí, jak se uplatnit a vyniknout,“ podotkl Zima. Aby taková zůstala, měli bychom si dát mimo jiné pozor na to, jak rychle se dnes ve společnosti šíří lži. „Je velmi nebezpečné, jak se v současné době stírá hranice mezi pravdou a lží. Společnost i doba jsou velmi uspěchané a na ověřování informací často nezbývá čas ani energie. A v takovém prostředí se velmi dobře daří falešným mesiášům, populistům i rádoby jednoduchým řešením na všechny neduhy. Právě sociální sítě jsou prostorem pro téměř neomezené šíření jakéhokoliv názoru, ať je sebevíc destruktivní. O to víc musíme dávat důraz na zdravé kritické myšlení, na nezávislost médií a kvalifikovanou diskusi ve společnosti,“ podotkl akademik.

Česká společnost musí řešit řadu důležitých problémů, mimo jiné otázku sucha, které sužuje naši vlast. Většina problémů si však žádá složitá řešení a je na politicích, aby lidem vysvětlili, co je třeba dělat, a dokázali je přivést k tomu, že složitější, zdlouhavější a komplexnější řešení jsou lepší než jednoduchá populistická řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…