Rektoři se shodli s ministrem Fialou na reformě vysokých škol

15.02.2013 20:39

Rektoři vysokých škol se s ministerstvem školství dohodli na většině sporných bodů novely o vysokých školách, několik let připravovaná reforma by tak zřejmě letos skutečně mohla projít. Po pátečním zasedání České konference rektorů to uvedl její předseda a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Akademici se s ministerstvem domluvili například na novém systému akreditací nebo jmenování profesorů a docentů. Materiál chce ministr školství Petr Fiala představit vládě v květnu. Informuje ČTK.

Rektoři se shodli s ministrem Fialou na reformě vysokých škol
Foto: ČT
Popisek: Václav Hampl, rektor UK
reklama

"Blížíme se mílovými kroky k finálnímu produktu," uvedl Hampl na adresu reformní novely, kvůli níž vyšli v minulých letech několikrát studenti a akademici do ulic. Bude prý ale ještě záležet na konkrétní podobě návrhu.

Jmenování profesorů a docentů zůstane ve stávající podobě

Fiala v pátek na zasedání rektorů například avizoval, že jmenování profesorů a docentů zůstane ve stávající podobě. Původně se uvažovalo, že by titul profesor a docent už by neměly celostátní působnost, ale vztahovaly se jen ke konkrétní univerzitě.

Akademici našli s úředníky shodu i v otázce akreditací. Původně navržený systém akreditací kritizovala Akreditační komise s tím, že hodnocení univerzit by tak prý bylo roztříštěné a s nejasnými pravidly.

Novela by měla změnit i financování škol

Změny vysokoškolského zákona se připravují řadu let, Fiala na rozdíl od svých předchůdců nenarazil na výraznější odpor akademické obce. V minulosti jako rektor Masarykovy univerzity v Brně totiž sám kritizoval některé reformní plány ministerstva. Novelou by se měl změnit i systém financování škol. Školy by se také měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací nebo profesní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkající se knihy novináře Radka Kedroně. Popis…