Respekt má další objevy k Vrběticím. Měly se o ně zajímat i USA

01.08.2021 20:32

Vyšetřování výbuchů ve Vrběticích opět nabírá na otáčkách. Novináři z Respektu Ondřej Kundra a Jaroslav Spurný se opět dostali k neveřejným informacím a hlásí nové zajímavé skutečnosti, které tentokrát pocházejí nejen od českých tajných služeb. V červnu kvůli vrbětické kauze do Prahy přiletělo pět agentů amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Novináři společně se zdrojem z diplomacie informují, co přesně několik týdnů v Česku zvláštní agentka z washingtonské centrály a další čtyři členové z pobočky FBI v Baltimoru v souvislosti s Vrběticemi zjišťovali.

Respekt má další objevy k Vrběticím. Měly se o ně zajímat i USA
Foto: Daniela Černá
Popisek: Výstražná tabule

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13880 lidí
Novináři Ondřej Kundra a Jaroslav Spurný již dříve pro Respekt přišli s informacemi, že šéf firmy Imex Group Petr Bernatík ml. měl být den před výbuchem muničního skladu ve Vrběticích podle údajů z jeho mobilního telefonu v okolí ostravského hotelu Corrado, tedy v místě, kde byli v té době ubytováni ruští agenti GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří mají být do výbuchu vrbětického muničního skladu zapleteni. Informace měla zaznít na jednání poslaneckého výboru pro bezpečnost, ze kterého neměly na veřejnost uniknout žádné informace; novinářům z Respektu a Radiožurnálu však utajované informace kdosi z přítomných sdělil.


Bernatík ml. měl 15. října 2014 ráno zastavit u hotelu Corrado a na místě strávil 40 minut; den poté muniční sklad, který měla firma Imex ve vrbětickém areálu pronajatý, vyletěl do povětří.

Dále také nedávno vyšlo najevo, že na teroristickém útoku zorganizovaném ruskou GRU se mělo podílet až nejméně osm příslušníků ruské tajné jednotky 29155. Do akce byl zapojen i velitel jednotky, generálmajor Andrej Averjanov. Národní centrála proti organizovanému zločinu i tajné služby pracují dle novinářů s verzí, že cílem útoku byl majetek bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, zejména jeho zásilka na Ukrajinu, kde měly být zbraně použity v boji proti separatistům napojeným na Rusko.

Nyní novináři Respektu hlásí nové informace, a nejde o samotné české vyšetřování výbuchů ve Vrběticích. Kvůli případu totiž nyní měli do Prahy vyslat své agenty i Spojené státy. Podle informací Respektu dorazilo v červnu pracovně do Prahy pět detektivů z FBI. Tým vedla zvláštní agentka z washingtonské centrály, jeho další čtyři členové byli z pobočky z Baltimoru.

Důvod příletu amerických vyšetřovatelů z FBI spočívá v možném zapojení ruské jednotky GRU 29155 na nájemných vraždách amerických vojáků v Afghánistánu.

Jednotka ruské vojenské rozvědky zodpovědná za teroristický útok ve Vrběticích podle vyšetřovací verze platila ozbrojencům Tálibánu za zabíjení vojáků NATO. Američané také zkoumají, zdali některé Američany přímo nezabili Rusové.

Američtí vyšetřovatelé měli v Česku společně s týmem vyšetřujícím Vrbětice zkoumat případ několik týdnů. Respektu detaily sdělil zdroj z diplomacie. „Zajímalo je, jak útok GRU v Česku probíhal, kdo všechno se ho z jednotky 29155 podle dosavadních zjištění účastnil, jak se na akci domlouvali a jak komunikovali během ní i po ní. V podstatě se ptali na jakýkoli detail, který by jim mohl nějak pomoci ohledně Afghánistánu. Indicie k tomu můžou být i v Česku,“ řekl obeznámený člen české diplomacie.

Vraždy amerických vojáků v Afghánistánu, do nichž má být zapojené Rusko, vyšetřují Spojené státy již od minulého roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…