Respekt zapátral a Jakub Janda se rozčílil: Hamáčkův a Tvrdíkův čínský tunel

27.04.2020 16:28

V únoru vyrazili hradní kancléř Vratislav Mynář a poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý do Číny. Prý proto, aby předali darovací smlouvy, jimiž mělo být posvěceno odeslání zdravotnických ochranných pomůcek z České republiky do Číny. Server Aktuálně.cz a Respekt však tvrdí, že pánové v Číně jednali i o dalších věcech. Důležitou roli tu prý hrál i Jaroslav Tvrdík.

Respekt zapátral a Jakub Janda se rozčílil: Hamáčkův a Tvrdíkův čínský tunel
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda
reklama

Poradce prezidenta Martin Nejedlý vzbudil pozornost, když se v únoru vrátil z cesty do Číny, ale odmítal zůstal v karanténě kvůli čínskému koronaviru a vyrazil na oběd. Prezident Zeman poté sliboval, že Nejedlému vynadá.

Podle serveru Aktuálně.cz a časopisu Respekt bylo ale ještě důležitější, co se dělo přímo na jednáních v Číně. Jen samotná Mynářova letenka prý stála 150 tisíc korun a zaplatila ji česko-čínská komora Jaroslava Tvrdíka. V Číně se pak prý vedly rozhovory o prodeji většinového podílu agentury Médea Jaromíra Soukupa do čínských rukou.

Údajně mohlo přijít na přetřes i to, jak se čínské roušky a další vybavení dostane do České republiky, až to bude třeba. Naznačuje to server Hlídací pes.org. Po návratu d Česka prý už jen Tvrdík určoval konkrétní čínské firmy, kterým ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pošle peníze.

Na sociální síti Facebook na toto jednání upozornil analytik Jakub Janda z Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, který na sociální síti Facebook popsal tyto dohody jako „Hamáčkův a Tvrdíkův čínský vlivový tunel“.

„Z analýzy v čínských obchodních rejstřících, kterou provedli experti z organizace Sinopsis, plyne, že minimálně v několika případech, kdy vnitro nakupovalo pomůcky, se nejednalo o výrobce, ale překupníky. Například společnost Liyi Trade Limited registrovaná v hongkongském rejstříku, která získala objednávku od Ministerstva vnitra na dodávku respirátorů FFP2 v hodnotě 113 milionů Kč, vznikla na podzim minulého roku se základním kapitálem 33 tisíc korun. Její sesterská firma obchoduje například s alkoholem nebo čajem,“ citoval z médií Janda.

„Další čínský dodavatel Ministerstva vnitra, Huasheng Tianjin Technological Development Co., Ltd., je zejména překupníkem a vývojářem součástek do mechanických zařízení. Celkem u šesti společností má Sinopsis vysoké podezření, že nejde o výrobce: právě to byl argument ministra Hamáčka – tedy že veškerý materiál je kupovaný přímo od výrobce, a český stát tak šetří peníze,“ pokračoval.

Jakub Janda cituje informace o údajném čínsko-českém tunelu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…