Restituce a šlechtický rod: Nejvyšší žalobce Zeman se prý angažoval. Až moc

18.01.2021 8:17

Nejvyšší státní zástupce údajně užil svého vlivu, aby pomohl svému známému v restituční kauze. A to hned třikrát.

Restituce a šlechtický rod: Nejvyšší žalobce Zeman se prý angažoval. Až moc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Njvyšší státní zástupce Pavel Zeman
reklama

Podle serveru Seznam Zprávy využil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman svého vlivu v jedné z restitučních kauz svého známého. Nejprve se prý v jeho věci soukromě přimlouval a poté údajně na třikrát vybojoval rozsudek, který se podnikateli hodí.

„Třikrát podal v této kauze dovolání k Nejvyššímu soudu, až padl pravomocný rozsudek, který nahrává podnikatelským zájmům majitele penzionu, do něhož se Pavel Zeman jezdil rekreovat. Podle přímého svědectví se nejvyšší státní zástupce navíc za zájmy tohoto podnikatele přimlouval i osobně,“ napsal server.

V kauze jde o pozemky u Třeboně, které získat Petr Habersberger. Nároky na tento majetek však uplatňoval také jeden z potomků rodu Czerninů na základě potvrzení, že paní Josefina Czerninová, babička žadatele o majetek, byla po druhé světové válce občanskou Československa.

Zeman však třikrát zasáhl do kauzy, kde byly souzeny úřednice, které toto osvědčení vydaly. Ty byly nakonec odsouzeny a Zemanův známý, majitel penzionu, kde se Zeman rekreoval, tak má stále možnost pozemky získat.

Na Zemanovu aktivitu v této kauze upozornil soudce mladoboleslavského okresního soudu Jan Czernin, vzdálený bratranec Eugena Czernina, který také stojí o pozemky u Třeboně. Zeman se prý s Janem Czerninem sešel a vysvětloval mu, že by chtěl napomoct urovnat spor mezi Habersbergerem a Eugenem Czerninem.

Zeman odmítl, že by se v této věci choval neeticky.

„Jenom mohu ujistit, že jsem nepodnikl žádné kroky, které by byly v rozporu s etickým chováním státního zástupce,“ vzkázal prostřednictvím mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…