V roce 2013 Česko registrovalo první případ, kdy dvě muslimky ukončily studium, protože jim škola nedovolila nosit šátek, tzv. hidžáb, z náboženských důvodů. Ředitelka střední zdravotnické školy v Praze ale odmítá, že by pochybila. Zákony totiž povolení nošení šátku neupravují a školy si mohou vytvářet pravidla samy. Tato událost následně rozpoutala vlnu nevole u mnoha politiků, odborníků, ale i široké veřejnosti. Podle lidskoprávních organizací jde o diskriminaci a zásah do osobnostních práv.
Jsou dívky s islámskou vírou v Česku diskriminovány? Máme nároky muslimů podporovat? Které náboženské symboly jsou akceptovatelné a které už jsou problematické? Tyto otázky byly ústředním tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou.
Do studia přišel diskutovat Pavel Kováčik – poslanec KSČM, Jaroslav Doubrava, senátor z hnutí Severočeši.cz, dále Václav Janoušek z Institutu mezikulturních studií a Ivan Odilo Štampach, teolog a filozof. Za veřejnost diskutovat přišli Muhamed Abbas – ředitel Muslimské unie v ČR a bývalá muslimka Beatrice Radosa.
Žena za dva páry bot
Senátora Jaroslava Doubravu rozčílily názory zastávající nošení šátku na školách a veřejných institucích. „Odporují školním předpisům, to je, myslím, základní věc,“ uvedl s tím, že šátky na školách prostě nemají co dělat.
Poslanec KSČM Kováčik prohlásil, že „když jsem v nějaké zemi cizí, tak ji přece budu respektovat". „Potom není problém. Mě osobně šátky neurážejí,“ řekl, „nicméně jsem-li na státním úřadě, má to být neutrální území,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný