Řítíme se do další krize, všechno tomu nasvědčuje. Markéta Šichtařová bije na poplach

21.07.2017 10:54

Manželé se často na mnoha věcech neshodnou; jakou barvou vymalovat pokoj, co uvařit na víkend, a tak podobně. Manželé Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová se však shodují na jedné důležité věci. Jako ekonomové prý vidí, že se na náš svět řítí nová ekonomická krize a ten, kdo to nevidí, může být až neuvěřitelně naivní.

Řítíme se do další krize, všechno tomu nasvědčuje. Markéta Šichtařová bije na poplach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Ekonom Vladimír Pikora sepsal text, v němž varoval, že se blížíme k další velké ekonomické krizi velmi podobné té z roku 2008. Česká ekonomika se z ní vzpamatovávala roky. Teprve v roce 2014 se začalo blýskat na lepší časy. V roce 2008 se přehříval trh s nemovitostmi a firmám se nedostávalo lidí. V roce 2017 jsme na tom velmi podobně. Na tom se Pikora s Šichtařovou shodují.

Ekonomka v komentáři na blogu iDnes.cz poznamenává, že živnostníci ani větší podnikatelé nestíhají plnit zakázky, které se jen hrnou, protože nemají lidi. Jistě, zatím se zdá být všechno v pořádku, protože ekonomika šlape, ale ukazuje to, že nás čeká už jen pád. Otázkou je, jak bude tvrdý. Svědčí o tom i neustále rostoucí ceny nemovitostí či problémy bank. České banky jsou sice v pořádku, jenže dvě italské banky nedávno málem zkrachovaly. A nijak dobře na tom podle Šichtařové nejsou ani banky v Německu, jak ukazuje kauza Deutsche Bank, jejíž akcie před několika měsíci padaly.

Někdo by mohl namítnout

„Za posledních zhruba patnáct let, od roku 2001 do roku 2016, bohužel byly centrální banky a vlády nejvyspělejších zemí světa velice nerozumné. Vršily dlouhé roky tragický omyl za omylem, až dotlačily finanční trhy do stavu, kdy ceny cenných papírů vůbec neodpovídají reálné ekonomice. Banky jsou velice nemocné. Nejsou zdravé v USA, nejsou zdravé v Japonsku, v Číně, nejsou zdravé ani v EU, zejména v Itálii. Co bylo na počátku poměrně ‚malým‘ problémem, narostlo postupně do obludných rozměrů,“ píše ekonomka Markéta Šichtařová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

15:58 Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

Moderátor Luboš Xaver Veselý se sešel se zpěvákem Ondřejem Hejmou, aby shrnuli dění v uplynulých dne…