Rittig sází jednu žalobu za druhou. Chce zastrašit protivníky, myslí si jeho „oblíbenec" Randák

19.09.2014 8:39

Lobbista Ivo Rittig vede množství soudních sporů. Nejen ty, ve kterých vystupuje jako žalovaný, ale také značnou část takových, kde sám žaluje. Nejčastěji poškození svého jména médii nebo protikorupčními organizacemi. Podle jejich názoru se podnikatel snaží otrávit ty, kteří poukazují na jeho pochybné obchody.

Rittig sází jednu žalobu za druhou. Chce zastrašit protivníky, myslí si jeho „oblíbenec" Randák
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig
reklama

Jen v posledních pěti pracovních dnech řešily podle MF Dnes soudy tři takové případy. Podnikatele například nahněvaly výroky aktivistů Nadačního fondu proti korupci, kteří hovořili o jeho obchodních aktivitách, a navíc to doplnili komentářem, že skuteční lotři skončí za mřížemi.

Omluvu vysoudil také od vydavatelství Economia za tvrzení, že k němu vede stopa od sejfů, které policisté prohlíželi při velké protikorupční razii v červnu 2013. Odškodné sto tisíc mu však soud nepřiznal.

Podle mluvčí Městského soudu v Praze bylo jenom k tomuto soudu podáno Rittigovými advokáty celkem osm žalob. Převážně na média, ale rovněž například na Nadační fond proti korupci. Rittig například žádá, aby protikorupční fond stáhl ze svého webu materiály, ukazující na jeho zapojení do kauzy předražených jízdenek pražského dopravního podniku.

MF Dnes spekuluje, že se může jednat o záměrnou taktiku zastrašit všechny, kteří by chtěli zpochybňovat Rittigovy obchodní aktivity. „Jsem přesvědčen, že to taktika je - otrávit protivníky. Myslím si, že si takto dodává odvahy. Možná si i slibuje, že soudy budou brát podvědomě v potaz, že se mu teď třeba Economia musí omluvit,“ říká Karel Randák, zkušený zpravodajec, který nyní působí jako analytik právě v Nadačním fondu proti korupci. Právě on rozkryl některé Rittigovy aktivity, a sám podnikatel jej za to nedávno v rádiu nazval fízlem, kterého by nejraději předhodil psům.

Rittigova advokátka Karolína Babáková vidí záplavu žalob trochu jinak. „Ukázat neseriózním novinářům, že si nemohou dovolit vše a že se ze svých vylhaných článků budou zpovídat,“ vysvětluje podnikatelovy záměry.

Ivo Rittig se nebojí dokonce ani státních zástupců, kteří řeší jeho trestní kauzy. Například Adamu Borgulovi, který dozoruje kauzu pražských jízdenek, nedávno vyhrožoval na Twitteru: „Zítra porada s právníky, jak mu usoudíme zadek." Žaluje dokonce i bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu, za jeho slova do médií, že se Rittig sešel v restauraci s vysokým představitelem pražské TOP 09.

V některých případech ale byla Rittigova snaha o čistotu vlastního jména neúspěšná. Soud například zatím nepravomocně zamítl žalobu na Transparency International, jejíž šéf David Ondráčka v televizi prohlásil, že podnikatel stojí v pozadí kauzy pochybné fotovoltaické firmy Amun.Re. „Prokázali jsme, že tam vazby jsou, a žaloba byla zamítnuta,“ říká Ondráčka. Podle něj Rittigovi nejde o to, zda tvrzení mají reálný základ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…