Robert Fico políbil Brusel a slíbil mu věrnost. Zásadní je, co se stalo těsně předtím

16.08.2017 9:12

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že jeho země by se měla stát součástí toho nejpevnějšího jádra Evropské unie. Ta je podle něj důležitější, než regionální spolupráce na bázi Visegrádské skupiny.

Robert Fico políbil Brusel a slíbil mu věrnost. Zásadní je, co se stalo těsně předtím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico a premiér ČR Bohuslav Sobotka
reklama

„Být v jádru, být při Německu a Francii, to je podstata mé politiky. Nad vším je národně-státní zájem tohoto malého státu, který má historickou šanci být někde, kde se jiným zemím může jen zdát, že by někdy mohly být,“ vyznal se premiér po schůzce s ministrem zahraničí Lajčákem.

Spolupráce se sousedy z V4 je prý důležitá, ale nejdůležitější rozhodně ne. „Na jedné straně mi velmi záleží na spolupráci V4, ale životní prostor Slovenské republiky je Evropská unie,“ řekl premiér natvrdo.

Anketa

Půjde Babiš do kriminálu?

11%
89%
hlasovalo: 3732 lidí

Svým ministrům pak vzkázal, že nemají hledět jen na svoje zájmy nebo svých stran, ale „zohlednit i evropský charakter“. „Velmi jasně očekáváme například od ministerstva obrany, že se v otázkách modernizace armády bude chovat evropsky a spojenecky,“ vyzval.

Pro kontext je též zajímavé, že tato slova pronesl premiér Fico krátce poté, co ministr Lajčák podepsal „Memorandum o strukturální spolupráci“ mezi Slovenskem a Německem.

Není to poprvé, co se takto vyjádřil, podobná slova od něj bylo možné slyšet už na jaře. Tehdy pro změnu hovořil o tvrdém jádru EU jako o „první lize“, která by měla být slovenskou metou. Jeho plány vehementně odmítl zejména Richard Sulík, předseda nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita, který se snům o první lize vyloženě vysmál. „Pořád dokola opakuje, že chce být v první lize, že nás to spasí, a přitom ani nemá představu, co to vlastně bude znamenat,“ pustil se tehdy do Fica.

Ona „první liga“ podle něj představuje země, které mají docela dost problémů a rozhodně nebudou mít zájem pomáhat Slovensku. Upozornil například, že Slovensko má výraznou komparativní výhodu v nižším zdanění, kterou mu „první liga“ chce vzít zavedením daňové harmonizace, a kromě toho země v nejvyšší lize čelí přílivu utečenců a hrozbě terorismu a nijak se netají tím, že pod heslem solidarity chtějí tuto hrozbu přenést i na ostatní země.

„Jestliže se teď přidáme do jakési pochybné první ligy, bude to znamenat kvóty na uprchlíky, bude to znamenat, že budeme muset přijímat mnoho migrantů a s tím samozřejmě bude růst i hrozba terorismu,“ řekl tehdy Sulík.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

Tehdy Robert Fico označil Sulíkovo vystoupení za „kabaret“ a naznačil, že Sulík „asi byl zase zhulený“. Jinak si prý nelze vysvětlit, že o Německu a Francii může hovořit jako o „okresním spolku“.

Ficovo vzývání „jádra“ vyvolalo nyní podobný efekt jako jarní „první liga“. Je to vidět například i na reakcích na Ficově facebooku. „Tak jádra se ti zachtělo,“ píše jeden z diskutujících, načež premiéra ujistí, že on odmítá být „otrokem anglosasů“. Premiér si podle něj těmito sny kope vlastní hrob.

„Nechceme žádné jádro Evropy. Strč si ho do zadku, Ficko,“ nese se také slovenskými sociálními sítěmi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmitec, tohle není Česko. Sáňkovali a bobovali, Němci zakročili. Hamáček by koukal

14:27 Šmitec, tohle není Česko. Sáňkovali a bobovali, Němci zakročili. Hamáček by koukal

To od druhé světové války Německo nepamatuje. V Bavorsku je kvůli lockdownu a opatření proti „neposl…