Rodiče vzali své děti a vyrazili s nimi na Václavák protestovat proti ignorování změn klimatu

12. 5. 2019 16:30

Převážně rodiny s dětmi se dnes sešly na náměstí Václava Havla v Praze, aby upozornily na klimatické změny a podle nich na nečinnost českých politiků a velkých společností. Protestní akcí a následnou peticí chtějí požádat pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), radu a zastupitelstvo města, aby „bezodkladně vyhlásili klimatickou nouzi“. Na piazzettu u Národního divadla dorazilo kolem dvou stovek dospělých a desítky dětí.

Rodiče vzali své děti a vyrazili s nimi na Václavák protestovat proti ignorování změn klimatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze

„Máme technologie k tomu, abychom se vyhnuli katastrofě. Jediné, co chybí, je politická vůle,“ prohlásila jedna z organizátorek protestu, Michaela Pixová. Podle další z pořadatelek, Michaely Trtíkové Vojtkové, musí politická reprezentace uznat hrozbu klimatického kolapsu, poskytnout občanům ČR pravdivé informace o vážnosti situace a zajistit, aby Česko okamžitě začalo snižovat emise oxidu uhličitého v souladu s doporučením Mezivládního panelu pro změnu klimatu.

Po několika proslovech se demonstranti vydali na protestní průvod, který vede přes Újezd a Malostranské náměstí na Klárov. Na náměstí Václava Havla mohli zájemci také podepsat petici určenou primátorovi. Autoři dokumentu chtějí kromě vyhlášení stavu klimatické nouze také příslib, že bude hlavní město vybírat dodavatele elektrické energie jen z obnovitelných zdrojů nebo že prosadí mýtné pro vjezd do Prahy a nebude stavět novou leteckou ranvej. Petici zatím podepsalo ke stovce lidí. Petenti ale podle Pixové už s Hřibem začali jednat nezávisle na dokumentu.

Lidé dnes přišli s transparenty „Jinou planetu nemáme“ či „Zachraňme klima pro naše děti“. Akci uspořádaly organizátorky symbolicky na Den matek. Podle svých slov se chtějí připojit ke statisícům mladých lidí, kteří po celém světě pořádají pravidelné páteční protesty proti nedostatečnému mezinárodnímu úsilí v boji proti změně klimatu. „My, rodiče, stojíme za demonstracemi mladých lidí, našich dětí, ale nemůžeme nechat pouze na nich, aby se vypořádávali se situací, k níž naše a předchozí generace přispěly,“ uvedla Trtíková Vojtková. Dnešní akce se konaly také v Brně, Ostravě, Liberci či Prachaticích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další otřesné svědectví o brandýské LDN: Buď budeš denně platit, nebo poletíš do černý kobky v patře mezi bezdomovce, sdělili pacientovi po operaci

4:45 Další otřesné svědectví o brandýské LDN: Buď budeš denně platit, nebo poletíš do černý kobky v patře mezi bezdomovce, sdělili pacientovi po operaci

Velký, až nevídaný zájem vzbudil materiál o dramatickém převozu pacienta z brandýské LDN do jeho byt…