Rok od krvavé lázně na Majdanu: Podrobná skandální výpověď o tom, že to prý bylo jinak

18.02.2015 9:56

BBC se pokouší zpětně mapovat události z 20. února loňského roku, kdy došlo na kyjevském Majdanu ke střelbě do demonstrantů, z nichž více než 50 zemřelo. Očitý svědek Sergej tvrdí, že nestřílely pouze bezpečnostní síly věrné bývalému prezidentu Janukovyčovi, ale i samotní demonstranti.

Rok od krvavé lázně na Majdanu: Podrobná skandální výpověď o tom, že to prý bylo jinak
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve školní tělocvičně zabila střela šest dětí
reklama

Veřejnoprávní britské médium přináší svědectví jednoho z demonstrantů, který se představuje jako Sergej. Osobně se účastnil demonstrací na straně opozice a přiznává, že dokonce střílel do davu z horních pater přilehlé Kyjevské hudební konzervatoře. „Střílel jsem pod jejich nohy. Mohl jsem je samozřejmě trefit do ruky či kamkoli jinam. Nechtěl jsem ale nikoho zabít,“ popisuje Sergej události, které uspíšily pád Janukovyčova režimu. Zbraň Sergejovi předal neznámý muž o den dříve. „Dal mi vybrat ze dvou variant. Já si zvolil loveckou pušku. Časně ráno jsem byl převezen do budovy konzervatoře a těsně před sedmou hodinou začal ostřelovat policisty,“ říká Sergej.

Tehdejší šéf bezpečnostní sekce demonstrantů Andrij Parubij dnes odmítá, že by se na konzervatoři nacházely nějaké zbraně. Jeho muži prý dostali avízo, že se tam střílí, ale žádné zbraně nenašli. Fotograf, který se však kolem osmé hodiny dostal na místo, několik fotografií ozbrojenců skutečně pořídil. „Vyběhlo proti mně několik mužů. Jeden z nich mě chytil a řekl, že se mnou někdo chce mluvit. Všechno je prý v pořádku, ale mám přestat s tím ostřelováním. Poté mě vyvedli ven a naložili do auta. Po nějakém čase jsem mohl vystoupit a domů jsem došel pěšky,“ hovoří Sergej.

celý text v angličtině najdete ZDE

BBC upozorňuje na to, že v souvislosti s vyšetřováním události ze 20. února byli zatčeni pouze tři policisté, z čeho dva jsou jen nižší důstojníci. Přičemž jen z dva z nich zůstávají ve vazbě, protože velící důstojník Dmitrij Sadovnik byl propuštěn na kauci a nyní o něm nejsou žádné zprávy. Tři policisté jsou obviněni ze smrti 39 lidí, ale zemřelo ještě dalších nejméně deset lidí a mezi nimi i tři policisté, kteří později podlehli svým zraněním. „Jsem si téměř jistý, že ostřelovači přijeli krátce předtím z Ruska. Jejich úkolem bylo udělat z poklidných majdanských protestů krvavý masakr,“ cituje BBC Parubije.

Parubij připouští, že se zbraně mohly ocitnout i mezi demonstranty. Dle svých slov prý slyšel, že po první střelbě z 18. února na Majdan dorazili někteří příbuzní prvních obětí se zbraněmi. Sergej však popisuje celý příběh jinak. „Byl jsem jako potenciální ostřelovač najat již na konci ledna mužem, který se představil jako bývalý důstojník,“ cituje BBC očitého svědka Sergeje, který byl v minulosti rovněž vojákem. „Hovořili jsme spolu a on mě vzal pod svá křídla. Říkal, že ve mně něco je. Přesvědčil mě, abych se nepřidával k nějaké militantní skupince aktivistů s tím, že můj čas ještě přijde,“ říká Sergej.

BBC přiznává, že není jasné, kdo byl oním mužem, který najal Sergeje. Stejně tak je podle britského veřejnoprávního média nejasné, kdo onoho 20. února loňského roku vlastně způsobil smrt více než 50 demonstrantů na kyjevském Majdanu. Stejně tak je možné, že Sergej byl zmanipulován a hraje roli pěšáka ve vyšší hře. On to tak ovšem nevidí. Tvrdí, že byl obyčejným demonstrantem, který pozvedl zbraň na obranu demonstrantů. „Nemířil jsem na nikoho a nechtěl jsem nikoho zabít. Taková prostě byla situace. Necítím se jako nějaký hrdina. Naopak nemůžu v noci spát. Snažím se ovládat, ale jsem po těch událostech často nervově labilní. Nemám být na co pyšný. Vystřelit z pušky je snadné. Ale žít s tím je mnohem těžší. Musel jsem však bránit svoji zemi,“ uzavírá Sergej.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…