Romové dostanou přednost na pracáku, šíří se internetem. Dokument, který přijala vláda, trhá na kusy i obhájkyně Romů: Hanba vlády a Dienstbiera. Přinese to jen chudobu a smrt

9. 3. 2015 21:10

Pokus ministra Jiřího Dienstbiera pomoci Romům v integraci, který byl vyjádřen ve vládní strategii, jež byla nedávno přijata a v posledních dnech vyvolala značný rozruch, prý ve skutečnosti Romům jen uškodí. Vystaví je nenávisti většinové společnosti a místo řešení přinese jen chudobu a možná i smrt. Tak zhodnotila strategii zaštiťovanou ministrem Dienstbierem ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz advokátka Klára Samková.

Romové dostanou přednost na pracáku, šíří se internetem. Dokument, který přijala vláda, trhá na kusy i obhájkyně Romů: Hanba vlády a Dienstbiera. Přinese to jen chudobu a smrt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

V polovině února vláda schválila Strategii romské integrace. Střednědobý dokument, který plánuje boj proti vyloučení Romů ze společnosti až do roku 2020 vznikl pod gescí ministra Jiřího Dienstbiera.

Plný text vládní strategie k dispozici ZDE.

Vládní plán integrace Romů ale následně velmi ostře strhal například bloger Michal Malý. Jeho blogový text, nazvaný výmluvně "Gadžo, padej dozadu do fronty, Romové mají přednost“ se stal hitem internetu. Píše se, že vláda v zájmu uspokojení Bruselu, který klade přijetí Strategie romské integrace jako podmínku pro čerpání evropských fondů, sestavila plán, který má této skupině pomoci ve vzdělávání, bydlení, a především na trhu práce.

Celý blog si přečtěte ZDE.

Pak rekapituluje všechny výhody, které na Romy čekají – jako právo na asistenta pro děti v mateřské školce zdarma, a zejména přednostní právo na Úřadu práce. "Takový integrační program, jaký vláda schválila, považuji za alibistický nic neřešící populismus a diskriminaci většinové společnosti,“ uzavírá bloger.

Proti vládní koncepci se ale postavila i tradiční obhájkyně Romů a expertka na jejich problémy Klára Samková. Ta se k problematice začleňování menšiny mnohokrát obsáhle vyjádřila i pro ParlamentníListy.cz, o romské otázce sepsala knihu a pro chudé Romy pořádá sbírky potřebného zboží, které jim sama vozí na sever Čech.

Dobroděj Dienstbier nic dobrého nepřinese

Nyní upozornila, že v souvislosti se schvalováním této koncepce je česká veřejnost „obětí masivní manipulace ze strany vlády a Dr. Dienstbiera, protože to jsou původci této koncepce,“ píše Samková. Romové prý díky svým staletým historickým zkušenostem sami velmi dobře vědí, že „dobrodějové“ jako je současný ministr pro lidská práva jim nepřinesou nic dobrého. „Pouze ohrožení, nenávist a možná i smrt,“ dodává právnička pro ParlamentníListy.cz.

Řešením by podle ní bylo především zrušení Agentury pro sociální začleňování, která je pachatelem všech omylů, které ve vztahu k Romům byly státem napáchány. Dále by obnovila televizní vysílání pro Romy, snažila se vytvořit fórum pro diskusi nad jejich problémy, a ustavila je jakonárodnostní menšinu, nikoliv etnikum.

Na druhou stranu je prý nesmyslné vyčítat Romům, že jsou nezaměstnaní, když stejný problém mají očividně i statisíce Čechů. Přednostní zaměstnávání Romů podle Samkové jejich situaci nikdy nevyřeší. Jediným řešením je podle ní podpora podnikavosti u všech obyvatel, což je ovšem přesný opak toho, co dělá současná „zločinná vláda oligarchů“.

„To, že právě tato vláda předkládá koncepci, která škodí těm nejchudším – ať Čechům, ať Romům, jednoznačně ukazuje, komu slouží: chudým a nuzným určitě ne! Ty jen rozeštvává mezi sebou a zasívá umělé rasistické a pseudorasistické předsudky tak, aby se lidé soustředili na vzájemné boje místo na skutečné řešení problému,“ píše advokátka. Hlavního pachatele vidí v ministru Dienstbierovi. Dokud se prý nezmění hlavní ekonomické priority vlády, není navzdory všem koncepcím šance na jakékoliv zlepšení.

ParlamentníListy.cz oslovily s žádostí o vyjádření i sekci pro lidská práva Úřadu vlády a její případné vyjádření čtenářům samozřejmě zprostředkují.

Celé vyjádření Kláry Samkové pro ParlamentníListy.cz:

Pokud se někomu koncepce tzv. "začleňování Romů“ nelíbí, nechť si uvědomí, že je obětí MASIVNÍ MANIPULACE ZE STRANY SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE A DR. DIENSTBIERA, protože TO jsou původci této koncepce. Romové mají své staleté historické zkušenosti. Vědí, že podobní "dobrodějové", jako je pan Dienstbier, jim nikdy nepřinesli a nepřinesou nic dobrého, pouze ohrožení, nenávist a možná i smrt. Řešením by bylo: 1) Okamžité zrušení Agentury pro sociální začleňování 2) Okamžité obnovení TV pořadu Romale, a to minimálně rozsahu 3x 1,5 hod. týdně. 3) Vytvoření romského fóra pro diskusi 4) Ustavení postavení Romů jako národnostní menšiny, nikoliv jako etnika. Toto jen pro začátek...

Co se týká zaměstnanosti Romů: v únoru 2015 bylo v ČR evidováno 548.117 nezaměstnaných. Zároveň bylo 68.971 volných pracovních míst. Což znamená, že i když odhlédneme od kvalifikace a regionálních problémů, kdyby se zaplnila všechna volná místa, je pořád 479.146 nezaměstnaných bez šance na získání zaměstnání. Protože Romů je v ČR celkem asi 250.000, což může být cca 150.000 osob v produktivním věku, je zřejmé, že nezaměstnanost se netýká jen Romů, ale také Čechů. Vytýkat za této situace, kdy zcela prokazatelně bez vlastní viny nemohou Češi sehnat práci, Romům, že jsou nezaměstnaní, svědčí pouze o tom, že osoba s tímto názorem nezvládá základní početní údaje. Zaměstnanost Romů se nikdy nevyřeší nějakým přednostním zaměstnáváním, přednostními místy na úřadech práce, dotacemi, ani ničím podobným. Nezaměstnanost – a to nejen Romů – se může vyřešit pouze masivní podporou sebezaměstnávání a podporou drobných živnostníků, kteří budou operativně zaplňovat mezery na trhu práce. Což je ovšem přesně opačný trend, než který nastolila tato nejen vůči Romům, ale vůči celému českému národu zločinná vláda oligarchů. To, že právě tato vláda předkládá koncepci, která škodí těm nejchudším – ať Čechům, ať Romům – jednoznačně ukazuje, komu slouží: chudým a nuzným určitě ne! Ty jen rozeštvává mezi sebou a zasívá umělé rasistické a pseudorasistické předsudky tak, aby se lidé soustředili na vzájemné boje místo na skutečné řešení problému. Je to hanba této vlády, je to hanba ministra Dienstbiera, který ty nejchudší žene do vzájemné nenávisti místo toho, aby se staral o jejich potřeby. Dokud nedojde k úplné změně priorit vlády ohledně podpory podnikání a sebezaměstnávání, není možno se dočkat jakéhokoliv zlepšení. Vyzývám znovu všechny, kteří pociťují nenávist k Romům za jejich údajné výhody, aby svou zášť obrátili vůči těm, kteří tuto situaci vytvořili – proti této vládě!


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezinky, pozor! Jiří Ovčáček vidí nové nebezpečí migrace

6:40 Jezinky, pozor! Jiří Ovčáček vidí nové nebezpečí migrace

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček má za to, že se k životu probrala promigrační lobby, která se snaží oslab…