Romský aktivista pro PL: Problém je chování policie. Demonstrace před vládou? Své řekl i k bitce s fotbalovými výtržníky v Sokolově

31.07.2021 9:49 | Rozhovor

Vyšetřování bitky Romů a vodáků v Sokolově, ke které došlo zhruba před týdnem, nenechává bez pozornosti sousední Ústecký kraj. „Policie se nezachovala správně!“ pro PL se vyjádřil romský aktivista Jozef Miker, jehož mimochodem loni napadli v Teplicích podnapilí muži a který se před pár dny v tomto lázeňském městě podílel na zařizování pohřbu „českého Floyda“.

Romský aktivista pro PL: Problém je chování policie. Demonstrace před vládou? Své řekl i k bitce s fotbalovými výtržníky v Sokolově
Foto: Repro Facebook
Popisek: Policie brání střetu mezi vodáky a Romy v Sokolově

Přestože už severozápad zažil řadu rasistických činů, nelze podle Jozefa Mikera sokolovskou událost brát na lehkou váhu. „Situace v Sokolově je velice vážná a je zapotřebí ji zklidnit,“ konstatoval pro PL jasně k incidentu, v němž podle oficiálního sdělení Policie ČR figurovali ultraradikální fanoušci nejvyšší fotbalové ligy, zvaní hooligans.

Více o nich psal server Antifa.cz, který je též konkrétně dle fotografií identifikoval.

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13863 lidí

V debatě o způsobech, jak namísto jitření ran a volání po pomstě reagovat, Tepličan Miker říká, že například pochody nemají smysl. „Demonstrace? Ta by přicházela v úvahy, ale pouze v Praze před úřadem vlády,“ odpovídá.

Komu slouží policie

Severočech se ztotožňuje s místními Romy, za které do médií mluvil například Emil Karička, že problém není mezi tamními Romy a majoritou. Kritika směřuje úzce na jednání policejních příslušníků.

„Policie se nezachovala správně, když tam jeden z policistů prohlásil, že Romy nechrání, neboť jsou vedeni na úřadu práce,“ uvedl Miker a dodal: „Jsme občané ČR, a proto by nás policie měla chránit stejně jako majoritní společnost.“ Jeden z mužů v uniformě měl totiž na romské obyvatele reagovat ve smyslu, že pro Romy policisté nepracují, protože Romové berou sociální dávky.

Kdo zklidní vášně?

Jozef Miker si nemyslí, že by v Karlovarském kraji nebylo dost schopných lidí, kteří by zvládli situaci na místě uklidnit. Jako konkrétní osobnosti tohoto naturelu uvedl jmenovitě Emila Voráče z Chodova, Luboše Oláha, Jana Čonku a tím dle něj vůbec výčet není konečný.

Prvně jmenovaného lze nalézt například mezi takzvanými „laskavci“. Už od 1993 stojí za spolkem Khamoro, který je charakterizován jako odrazový můstek k lepším životním podmínkám těch, kdo se ocitli v bezvýchodné situaci.

Luboš Oláh například v Sokolově organizuje bohoslužby, pořádá výlety pro děti a podobně. Romský aktivista Čonka mimo jiné například pořádal kdysi demonstraci v Žatci kvůli úmrtí Roma, příležitostně publikuje na serveru Romea.cz a podobně. Je schopen kritizovat i nemorální činy svého etnika, například když parta Romů napadla hasiče nebo když romská matka z Nového Sedla na Sokolovsku zanedbávala své děti před televizí v pořadu Výměna manželek.

Voráč a Oláh hovořili i na shromáždění, které následně v Sokolově svolali sami Romové. Ředitel neziskové organizace Khamoro při té příležitosti připomněl případ z Českých Budějovic, kde v minulosti rasisté napadli dítě. Vyzdvihl roli nevládních iniciativ: „Pokud mají stejný cíl neromové nebo neromské organizace, přivítejme to a spolupracujme s nimi. Potřebujeme jejich podporu. Potřebujeme, aby se společně s námi tady scházely neziskové organizace, politici… Prostě každý, kdo žádá spravedlnost. Nikoho neodrazujme.“

Do vysílání pro Romy se na jeho stránce zapojil také televizní redaktor Richard Samko. Ze vzájemných debat v rámci vysílání i z diskusních vláken je zjevné, že (nejen) sokolovští Romové chtějí na událost reagovat systematicky a diskutují kupříkladu o smysluplnosti podání stížnosti na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

V Sokolově se v debatě angažovala také nově zakládaná politická strana Roma Luma. Za ni hovořili jedni ze zakladatelů, Marco Cavali z Liberce nebo Jan Červeňák. O jednom z červencových protestů tohoto uskupení jsme psali zde.

Sokolovští a Tepličtí…

Pohřbu Stanislava Tomáše se zúčastnil a aktivně se na přípravách podílel teplický romský aktivista Jozef Miker. Foto: Vít Hassan

Přímo do Sokolova se chystal jet i citovaný aktivista Jozef Miker, který se 24. července účastnil pohřbu nedávno zesnulého Stanislava Tomáše, zvaného ‚český Floyd‘. „Chtěli jsme zajet do Sokolova a zjistit situaci, ale po tom, co se dělo v Teplicích, jsme museli zajistit pohřeb,“ podotkl. V Teplicích se mimo jiné řešily trable kolem smutečního obřadu v šestimístné sumě, na který měl vybírat finance David Mezei, „lajfkař“ neboli romský influencer. Spekuluje se o zneužití sbírky. Na dotažení posledního rozloučení s Tomášem se hojně podílel právě i Miker.

Jozef Miker sám loni zažil útok ze strany podnapilých mužů, kteří jej fyzicky napadli, protože viděli Roma s tričkem Pirátů. Podle vyjádření aktivisty Miroslava Brože z hnutí Konexe pro Romea.cz měl Miker celý incident komentovat slovy: „Jsem hrdej, že mě rasisti zmlátili. Nebylo to poprvé ani naposledy.“ Proti rasistickému útoku na romského aktivistu se tehdy ostře vymezil i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Označil jej za rodinného přítele a souputníka.

S předsedou Pirátů má nyní zájem se setkat Roma Luma. Její čelný představitel Marco Cavali však, zejména ve věci teplického pohřbu a sbírky, stojí na straně Davida Mezeie, tedy na opačné straně než Bartošův přítel Jozef Miker.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha, tři týdny do voleb. Piráti tu zoufale potřebují uspět. Jenže podívejte, co Hřibovi lidé vyvedli

8:20 Praha, tři týdny do voleb. Piráti tu zoufale potřebují uspět. Jenže podívejte, co Hřibovi lidé vyvedli

Praha – ráj cyklistů, ale noční můra pro řidiče? Tím, že ubyl jeden z jízdních pruhů na Karlově námě…