Rovnost žen a mužů ve světovém žebříčku? Česko je na 78. místě. Za Bangladéší a Panamou

30.07.2014 14:41 | Zprávy

Víte, na kolikátém místě kandidátních listin se nejčastěji v průměru objevovalo u nás ženské jméno? Na dvacátém. Muži většinou zdobili kandidátky na prvních pěti místech. I tak se do Poslanecké sněmovny v mimořádných podzimních volbách vloni probojovalo nakonec 39 poslankyň (původně jich tam bylo 44). Podle aktuálních výsledků zprávy zabývající se mírou chudoby, ale i rovností příležitostí mužů a žen, si Česko ve srovnání s ostatním světem nevede právě nejlépe.

Rovnost žen a mužů ve světovém žebříčku? Česko je na 78. místě. Za Bangladéší a Panamou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není

I když společnost obecně tvoří více než z poloviny ženy, jejich zastoupení v české politice je průměrně pouhých 20 procent. To je číslo, které nás ve světovém žebříčku staví na 78. místo mezi Bangladéš a Panamu, a co hůř - dlouhodobě se nijak nelepší.

Nízké zastoupení žen má dopad i na reálný obsah politického rozhodování. Na tuto situaci reaguje nový partnerský projekt „Ženy a muži v rovnováze“ neziskové organizace Fórum 50 %. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

CELÁ AKTUÁLNÍ ZPRÁVA SOCIAL WATCH ČR

„Náš projekt má dva hlavní cíle – zvýšit zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a začít systematicky zohledňovat specifické potřeby žen, ale i dalších souvisejících skupin, jako jsou děti a starší lidé, ve veřejných politikách a praxích,“ přibližuje projekt ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. „Podařilo se nám sehnat i skvělé partnery, kteří mají k  projektu hodně co říci. Téma je navíc nyní vysoce aktuální díky návrhu na zavedení kvót na kandidátní listiny,“ doplňuje Smiggels Kavková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…