Rovnost žen a mužů ve světovém žebříčku? Česko je na 78. místě. Za Bangladéší a Panamou

30.07.2014 14:41

Víte, na kolikátém místě kandidátních listin se nejčastěji v průměru objevovalo u nás ženské jméno? Na dvacátém. Muži většinou zdobili kandidátky na prvních pěti místech. I tak se do Poslanecké sněmovny v mimořádných podzimních volbách vloni probojovalo nakonec 39 poslankyň (původně jich tam bylo 44). Podle aktuálních výsledků zprávy zabývající se mírou chudoby, ale i rovností příležitostí mužů a žen, si Česko ve srovnání s ostatním světem nevede právě nejlépe.

Rovnost žen a mužů ve světovém žebříčku? Česko je na 78. místě. Za Bangladéší a Panamou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není
reklama

I když společnost obecně tvoří více než z poloviny ženy, jejich zastoupení v české politice je průměrně pouhých 20 procent. To je číslo, které nás ve světovém žebříčku staví na 78. místo mezi Bangladéš a Panamu, a co hůř - dlouhodobě se nijak nelepší.

Nízké zastoupení žen má dopad i na reálný obsah politického rozhodování. Na tuto situaci reaguje nový partnerský projekt „Ženy a muži v rovnováze“ neziskové organizace Fórum 50 %. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

CELÁ AKTUÁLNÍ ZPRÁVA SOCIAL WATCH ČR

„Náš projekt má dva hlavní cíle – zvýšit zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a začít systematicky zohledňovat specifické potřeby žen, ale i dalších souvisejících skupin, jako jsou děti a starší lidé, ve veřejných politikách a praxích,“ přibližuje projekt ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. „Podařilo se nám sehnat i skvělé partnery, kteří mají k  projektu hodně co říci. Téma je navíc nyní vysoce aktuální díky návrhu na zavedení kvót na kandidátní listiny,“ doplňuje Smiggels Kavková.

Je třeba usilovat o rovnost mezi muži a ženami - i v politice

Projekt má tři formální a jednoho neformálního partnera. Na mentoringovém programu pro začínající i zkušenější političky se bude podílet Severská obchodní komora a Dánské velvyslanectví v Praze. Zástupce dánského velvyslance, pan Lars Kjellberg, k tomu říká: „V Evropě usilujeme o rovné příležitosti mužů a žen ve všech sférách společnosti - a to se týká i politiky. Nikomu se ale zatím nepodařilo dosáhnout cíle vyváženého zastoupení a stále se potýkáme s mnoha výzvami. Proto spolu musíme spolupracovat a navzájem se od sebe učit. Plánovaný mentoringový program je jeden ze způsobů spolupráce a já doufám, že to bude vzájemné obohacení pro nás všechny.“

I zástupce Severské obchodní komory Birger Husted se domnívá, že vyrovnané zastoupení žen a mužů je důležitým tématem a uvádí konkrétní dopady, které podle jeho názoru může přinést. „Ženy často kladou důraz na jiná témata a mají jiné priority než muži. Naše skandinávské zkušeností dokazují, že když ženy vytvořily více než jednu třetinu poslanců národního shromáždění, mělo to citelný vliv na politickou kulturu. Rovné příležitosti jsou vedle transparentnosti a aktivního občanství jednou ze základních severských hodnot, a proto uvítáme pokrok v této oblasti také v České republice.“

Svaz měst a obcí také chce rovnováhu mužů a žen

Svaz měst a obcí bude spolupracovat na praktickém uplatňování rovných příležitostí na komunální úrovni. „Projekt Ženy a muži v rovnováze je prvním projektem, ve kterém se Svaz zabývá rovností žen a mužů. S jeho pomocí chceme prosazovat rovné příležitosti žen a mužů ve městech a obcích – co se týče rovnoměrného zastoupení při správě obce i při rozhodování volených orgánů, například v oblasti směřování investic. Některá zdánlivě neutrální rozhodnutí mají totiž jiný dopad na ženy a jiný na muže, typickým příkladem může být stavba fotbalového stadionu versus školky. Chceme obcím poskytnout praktický návod, kde všude lze tuto optiku uplatňovat,“ říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR, Jana Vildumetzová.

Výzkumné aktivity mapující vztah žen a politiky zaštítí Sociologický ústav AV ČR. Zjišťovat bude například postoje veřejnosti k zastoupení žen nebo kariérní dráhy političek.

Příjmy Češek a Čechů se liší v průměru o 4000 korun, pokračuje to pak i nižší penzí

Ve středu zveřejněná zpráva o současném stavu vývoje v Česku mimo jiné nastínila, jak moc jsou stále rozdílné mzdy žen a mužů na stejných pozicích, při stejné úrovni vzdělání. „Průměrný rozdíl činí v příjmu ženy a muže 4000 korun. I proto jsou následně ženy daleko častěji ohroženy chudobou, zvlášť, jsou-li samoživitelky. Odráží se to však též na výši důchodu, což je opět značný problém, pokud žena ovdoví a zůstane sama. Velice často si pak nemůže dovolit platit náklady na bydlení v bytě, ve kterém třeba i dlouhá léta žila," uvedla ekonomická analytička Ilona Švihlíková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …