Rovnost žen a mužů ve světovém žebříčku? Česko je na 78. místě. Za Bangladéší a Panamou

30.07.2014 14:41 | Zprávy

Víte, na kolikátém místě kandidátních listin se nejčastěji v průměru objevovalo u nás ženské jméno? Na dvacátém. Muži většinou zdobili kandidátky na prvních pěti místech. I tak se do Poslanecké sněmovny v mimořádných podzimních volbách vloni probojovalo nakonec 39 poslankyň (původně jich tam bylo 44). Podle aktuálních výsledků zprávy zabývající se mírou chudoby, ale i rovností příležitostí mužů a žen, si Česko ve srovnání s ostatním světem nevede právě nejlépe.

Rovnost žen a mužů ve světovém žebříčku? Česko je na 78. místě. Za Bangladéší a Panamou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není

I když společnost obecně tvoří více než z poloviny ženy, jejich zastoupení v české politice je průměrně pouhých 20 procent. To je číslo, které nás ve světovém žebříčku staví na 78. místo mezi Bangladéš a Panamu, a co hůř - dlouhodobě se nijak nelepší.

Nízké zastoupení žen má dopad i na reálný obsah politického rozhodování. Na tuto situaci reaguje nový partnerský projekt „Ženy a muži v rovnováze“ neziskové organizace Fórum 50 %. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

CELÁ AKTUÁLNÍ ZPRÁVA SOCIAL WATCH ČR

„Náš projekt má dva hlavní cíle – zvýšit zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a začít systematicky zohledňovat specifické potřeby žen, ale i dalších souvisejících skupin, jako jsou děti a starší lidé, ve veřejných politikách a praxích,“ přibližuje projekt ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. „Podařilo se nám sehnat i skvělé partnery, kteří mají k  projektu hodně co říci. Téma je navíc nyní vysoce aktuální díky návrhu na zavedení kvót na kandidátní listiny,“ doplňuje Smiggels Kavková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Alena Hechtová

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Rozpočet

Když je podle vás rozpočet bez ambice, zajímá mě, zda ho tedy podpoříte nebo ne? Protože jestli ano, tak si podle mě slušně řečeno nevidíte do pusy nebo to hlasujete i pro věci, s kterými nesouhlasíte? Jakou má takové hlasování logiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pan prezident nemá rád změny režimu.“ Svatopluk chystá věc na Petra Pavla

21:30 „Pan prezident nemá rád změny režimu.“ Svatopluk chystá věc na Petra Pavla

„Pan prezident nemá rád změny režimu,“ tvrdí politolog Petr Drulák. I proto spolek Svatopluk z.s. sv…