Rozbouřené emoce. Stehlíková, Foldyna, Doubrava a Farský proti sobě pod prapory Zemana a knížete ze Schwarzenbergu

22.02.2016 17:39

Ostře okomentovali politici ParlamentnímListům.cz rozhovor Karla Schwarzenberga pro Týden. V něm vyjádřil přesvědčení, že prezident by měl spíše tlumit hysterii, a připustil, že by mohl Zeman být ruským agentem. Vyvolal reakce souhlasné – „Zeman nás posílá na východ, hájí zájmy Kremlu, je předskokanem Putina“ a pak také opačné – „Nesmysl. Obhájcům těchto idejí teče do bot. Zeman se chová přesně, jak si to většina lidí přeje. Chová se jako nejvyšší představitel relativně ještě suverénního státu.“

Rozbouřené emoce. Stehlíková, Foldyna, Doubrava a Farský proti sobě pod prapory Zemana a knížete ze Schwarzenbergu
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman během rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Anketa

Česká republika už není naše, napsal Václav Klaus. Co na to říkáte?

hlasovalo: 21136 lidí
„Venku se na nás v posledních letech dívají s velikým údivem. Protože jsme popravdě řečeno země, kde sotva nějací uprchlíci jsou. A taková země vyvolává hysterii, jako by byl jeden milion machometánů na pochodu z Brna do Prahy. Když porovnáme počet uprchlíků u nás s nějakým rakouským okresem, tak si teprve uvědomíme, v jaké situaci jsme. Připojili jsme se k iniciativě dvou státníků, kteří, řekněme, neplatí za vzory demokracie. Orbána a Fica. Při jakékoliv pomoci Řecku jsme řvali, ačkoliv když nám bylo zle, tak se nám pomáhalo. Vypadáme jako lidé, kteří jenom berou, ale neradi dávají,“ řekl v rozhovoru pro nové číslo časopisu Týden čestný předseda TOP 09, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
 
Prezidentský finalista věří, že i přes horšící se zdraví by zvládal výkon funkce prezidenta „levou zadní“. V současné rozbouřené době by se prý snažil tlumit hysterii a nebičovat emoce. „Bavil bych se s různými stranami, abychom stanoviska k vážným problémům propojili. To je úkol prezidenta,“ uvedl s tím, že úlohou prezidenta není štvát a vyvolávat strach, emoce a nenávist. 
 
Zeman se chová jako ruský agent
 
Ze silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem, kde stovky cizinců obtěžovaly tamní ženy, by Schwarzenberg žádnou tragédii nedělal. „Kdyby na světě nebyly větší tragédie, než se někde kradou kabelky, že se někomu sáhne do výstřihu nebo na zadek, tak bych byl šťastnej. Není to přípustné, mně je těch žen líto. Ale promiňte, kdo byl někdy na nějaké ožralé veselici na venkově, tak se tam chasníci také vždycky nechovali jako angličtí gentlemani,“ vzpomenul exšéf TOP 09. Měli bychom se prý podívat na to, jak se chová většina uprchlíků. „A ty výsledky nejsou špatné. Musíme na to koukat proporčně,“ zdůraznil.

Na závěr Schwarzenberg připustil, že by prezident Miloš Zeman mohl být ruským agentem, neboť se tak prý chová. „Nedbá o zákon, má kancléře bez bezpečnostní prověrky, obklopují ho zvláštní lidé s podivnými vazbami. Jsou to podezřelé indicie,“ domníval se Karel Schwarzenberg.

Rozhovor pro ParlamentníListy.cz okomentovali čtyři politici. Schwarzenbergovi příznivě naklonění Džamila Stehlíková (Liberálně ekologická strana) a Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj) a opačný postoj reprezentovali Jaroslav Foldyna (ČSSD) a Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).

Prezident by měl lidi uklidnit

„Souhlasím s Karlem v tom, že pokud je tu nějaký problém, jako třeba teď strach z uprchlíků, prezident by měl přijít s realistickým návrhem, jak se to má řešit. A lidi uklidnit a být člověkem, který společnost stmeluje. Což Zeman nedělá. Snaží se co nejvíce rozklížit společnost, vzbudit vášně. Když prezident straší, má běžný občan tendenci věřit a pak je kousek k tomu, aby společenské napětí narůstalo,“ uvedla bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

Věnovala se i pasáži, ve které se naznačují proruské postoje Miloše Zemana. „Tyto vazby jsou tam evidentní. Kdo mu financoval kampaň. Kdo stojí vedle něj? To jsou lidé napojení na ruský byznys. Jsou to neuvěřitelné peníze, které se kolem toho točí. Ale není to jenom kvůli penězům. Myslím, že Zeman z celého srdce upřímně fandí Putinovi. Je pro něj vzorem úspěšného dobrého politika, který si chce uchovat autoritářskou moc. Což pro Karla Schwarzenberga je naopak strašákem, který vrací Rusko zpátky,“ domnívala se. 

Zeman nás posouvá na východ

„Zeman nás posouvá na východ. Je daleko ve svém chování a svých krocích více proruský než proevropský. Je takovým předskokanem Putina. Zeman jednoznačně, až bych řekla vlastizrádně, hájí zájmy Kremlu. Ač je prezident České republiky coby člena Evropské unie, nehájí zájmy Evropské unie. Je prodlouženou rukou Kremlu na Hradě,“ zdůraznila Džamila Stehlíková.

Zcela jinak odpověděl ParlamentnímListům.cz sociální demokrat Jaroslav Foldyna. „Vyjádřením o tom, že by prezidentský úřad zvládl levou zadní, si Karel Schwarzenberg protiřečí. Vždyť se vzdal funkce předsedy TOP 09. A myslím, že tato funkce je určitě méně náročná, než být prezidentem České republiky,“ řekl.

Jako ze Švejka. Nebo z padesátých let

„Prezident by měl lidi uklidňovat, ale zároveň je hájit. Přímá volba prezidenta spojuje Miloše Zemana přímo s veřejností. Od toho je Karel Schwarzenberg odtržen. Volila ho pražská kavárna odtržená od reality, vidící svět přes jiné brýle než ti, kteří volili prezidenta Miloše Zemana. Prezident zastupuje především svoje voliče. Na tom nevidím nic špatného. Upozorňuje na nebezpečí, která tady jsou,“ konstatoval.

Výrok o Miloši Zemanovi jako ruském agentovi ho svým způsobem pobavil a vybavil si jednu pasáž ze Švejka. „Musím se tomu smát. Je to nesmysl. Prezident je svůj a vždycky svůj byl. Tato úvaha je pro mě naprosto nepřijatelná. Také nepovažuji Karla Schwarzenberga za agenta Spojených států či Německa, když podepsal a uznal Kosovo, když souhlasil s věcmi, které jsou pro mě naprosto nepřijatelné. Pan Schwarzenberg má vzhledem ke svému věku právo říkat věci, které jsou trošku pošetilé. Je to spíše úsměvné, kam jsme se to dostali, že je někdo označován jako ruský agent nebo Putinovec. Je vidět, že obhájcům těchto idejí teče do bot a používají téměř všechno. Je to jako v padesátých letech zoufalství komunistických ideologů.

Prezident rozdmýchává strach. Ale ruským agentem není

Podle Jana Farského prezident Zeman rozdmýchává v lidech strach, mluví o nasazení armády na hranicích, o vlně migrantů, která se převalí Českou republikou, vystupuje na stejném pódiu s extremisty, jako je Konvička. „Pan Zeman je inteligentní člověk. A tak si nemyslím, že by sám věřil svým výrokům. Jen se snaží o své znovuzvolení za každou cenu. A k tomu je bohužel ochoten i vyvolávat strach v lidech a prostřednictvím strachu lid ovládat. Pan Zeman takto využívá a zneužívá strach, a škodí tak vlastnímu národu, který se pro něj stává jen prostředkem k opětovnému zvolení,“ sdělil. A co říká na výroky o  Zemanovi jako ruském agentovi? „V tomto navázal na Mirka Kalouska a jeho výrok. Se kterým nesouhlasím. Zeman se často se chová spíše jako velvyslanec Ruska, ale agenta bych v něm nehledal,“ domníval se poslanec. 

Nebýt Havla, už bychom řešili problémy jako Ukrajina

„Prezidentské volby v roce 2013 jsem ve druhém kole chápal jako určité rozcestí – buď potvrdíme v osobě Karla Schwarzenberga cestu nastolenou listopadem 1989, nebo si v osobě Miloše Zemana zvolí národ jeho revizi. Většinově si občané zvolili revizi, a tím i příklon k východu a prezidenta východního typu. V dalších volbách tento příklon k východu potvrdili volbou oligarchy Babiše, nebyla to tedy náhoda. Osobně nepřestávám děkovat Václavu Havlovi, že nás v pravou chvíli dostal do EU a NATO, jinak bychom mohli už řešit problémy, jako řeší Ukrajina. Byť základy těchto institucí se i pod vyjádřeními Zemana otřásají. Ale doufám, že na jejich rozbití sílu nemá,“ konstatoval Jan Farský. 

Zeman se chová tak, jak si to většina lidí přeje

Senátor Jaroslav Doubrava docela věří tomu, že by Karel Schwarzenberg prezidentskou funkci zvládal i přes zdravotní problémy. „Ráno by tak, jak je zvyklý, usnul, možná by se probudil k obědu a pak si pro změnu opět zdříml. Tak by nám skutečně škodit nemohl. Tento jeho stav může být i důvodem jeho zaslepenosti, pro kterou může mluvit o nějaké hysterii a bičování emocí. Buď se nezajímá o dění kolem sebe, nebo je totálním ignorantem. Mám totiž pocit, že snad ani neví, co se o silvestrovské noci dělo. Jestli znásilňování a sexuální napadání žen nepřeceňuje, pak si myslím, že toto jeho ‚uvědomění‘ nemá cenu dále komentovat,“ napsal. 

„To, že opět dává najevo svou rozmrzelost nad tím, že nemůže spokojeně spinkat v sídle českých králů, jeho výrok na adresu prezidenta Zemana dokazuje. Nechce si asi připustit, že o tom, že Zeman udělal a stále naštěstí dělá svou práci velmi dobře, svědčí jeho obliba u občanů naší republiky. Ne, ne, pane Schwarzenbergu, Zeman se chová přesně, jak si to většina lidí, kromě vás a vaší party, přeje. Chová se jako nejvyšší představitel relativně ještě suverénního státu, ne jako vazal Američanů, respektive EU. Konal a stále koná ku prospěchu nás všech. V tom je jeho síla, za to mu patří dík většiny národa. To asi pan Schwarzenberg a jeho řídicí orgány nemohou strávit,“ uzavřel Jaroslav Doubrava.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala premiérem za každou cenu? „Rána“ kvůli článku 66. Zbytečné, zásadní chyba, soudí Tlustý. Koalicím se může vymstít

20:43 Fiala premiérem za každou cenu? „Rána“ kvůli článku 66. Zbytečné, zásadní chyba, soudí Tlustý. Koalicím se může vymstít

Politikům by doporučil opatrné našlapování, aby o menšinovou podporu veřejnosti nepřišli. Bývalý min…