Rozčílený Fendrych vyrazil do boje za galeristu Fajta: Zemanovo koště Zaorálek

16. 10. 2020 10:15

Exministr kultury Antonín Staněk z ČSSD vyhodil Jiřího Fajta z postu šéfa Národní galerie. Komentátor serveru Aktuálně.cz má za to, že se měl Jiří Fajt vrátit na své původní místo, ale to by se za něj musel postavit stávající ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ten to neudělal. Podle Fendrycha se šéf resortu bojí prezidenta Miloše Zemana.

Rozčílený Fendrych vyrazil do boje za galeristu Fajta: Zemanovo koště Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel NG Jiří Fajt
reklama

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvede do funkce novou šéfku Národní galerie. Stane se jí Polka Alicja Knastová, někdejší kurátorka varšavského Muzea Fryderyka Chopina.

Martin Fendrych má však za to, že by se do funkce měl vrátit bývalý šéf této instituce Jiří Fajt. Na toho podal exministr kultury Antoním Staněk trestní oznámení a z funkce ho sesadil. Policie však trestní oznámení odložila, Zaorálek se jménem České republiky Fajtovi omluvil za poškození jeho dobrého jména, ale do funkce ho nevrátil. Prý se do ní nevrátí jen proto, že se sociální demokraté bojí prezidenta Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kdo sleduje českou politiku, mohl se stoprocentní jistotou říct, že Fajt se za ministra Zaorálka, který coby ministr zahraničí hrával s Milošem Zemanem šachy, na místo generálního ředitele nevrátí. Sociální demokracie se prezidenta bojí, neudělala by nic proti němu. Na tomto postoji nic nemění ani fakt, že Zeman tuto stranu ze všech sil ničil,“ poznamenal Fendrych.

To podle komentátora nemění nic na tom, že se Fajt měl do funkce vrátit. Zaorálek ale hledal cestu, jak raději vybrat nového šéfa Národní galerie. A nakonec uspěl. Ministr věří, že Alicja Knastová přinese do instituce nový impuls. Fendrych k tomu poznamenal, že i Fajt byl ředitelem, který se snažil přilákat do Národní galerie více návštěvníků a nepočínal si jako zkostnatělý šéf instituce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …