Rozhovor Carlson - Putin. Všichni z něj citují, na PL.cz máte všechno

09.02.2024 10:30 | Monitoring

Americký novinář Tucker Carlson avizoval svůj rozhovor s Vladimirem Putinem jako historicky přelomový. Jeho odpůrci v USA naopak uvažují, zda na něj nepoužít legislativu proti špionáži. Od úterý, kdy rozhovor ohlásil, byl velmi očekávanou záležitostí, které se diváci dočkali v noci na pátek. Od té chvíle je široce komentován a jsou z něj vybírány různé výňatky. ParlamentníListy.cz zaznamenávají celý jeho průběh.

Rozhovor Carlson - Putin. Všichni z něj citují, na PL.cz máte všechno
Foto: Síť X
Popisek: Vladiimir Putin v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem

Ruský prezident Vladimir Purin v Kremlu usedl naproti publicistovi Tuckeru Carlsonovi a vyložil mu svůj pohled na dějiny, jehož prostřednictvím vysvětloval napadení sousední Ukrajiny, které nařídil 24. února 2022. Odpověděl mimo jiné na otázku, proč s útokem čekal „tak dlouho“, a zdůraznil, že Rusko tuto válku nemůže prohrát. Promluvil o americké politice, která z jeho pohledu zahnala Rusko do kouta. Rusko, které prý po léta chtělo s USA spolupracovat.

Publicista Tucker Carlson se ještě před začátkem interview pokusil na sociální síti X vysvětlit, proč jej vlastně pořídil.

„Je to naše práce. Pracujeme v novinařině, je naší povinností lidi informovat,“ vysvětlil. Dva roky ukrajinské války podle něj překreslily dosavadní svět, ale američtí občané se o tom ještě nedozvěděli. „Opravdu nemají tušení, co se v tomto regionu odehrává,“ obává se.

Za interview se strůjcem války proti Ukrajině totiž sklidil nemalou porci kritiky. Chtěl dát Putinovi prostor se vyjádřit a ruský prezident jej využil k historickému exkurzu až do 9. století, na kterém vystavěl konstrukci vysvětlující, proč bylo 24. února 2022 třeba napadnout sousední stát. Ukrajina je podle něj nedílnou součástí Ruska. To několikrát zopakoval i ve dvouhodinovém rozhovoru s Carlsonem.

„Když dovolíte, dám vám během půl minutky či minuty určitý historický základ,“ začal Putin. A ona „půlminuta“ se protáhla prakticky na hodinu. Vrátil se do roku 862, kdy se podle něj začala odvíjet historie ruského státního útvaru. Tehdy dorazil do oblasti Novgorodu Skandinávec Rurik na pozvání zdejších lidí, aby jim vládl. A on jim vládl. A mezitím došel až do Kyjeva. „Rusko mělo dvě mocenská centra – Kyjev a Novgorod,“ pravil Putin. Carlsonovi sdělil, že zpočátku jednotná státní moc se rozdrobila mezi Rurikovy potomky, a když do Kyjeva a dalších měst dorazili Mongolové, takto rozdrobené síly snadno porazili.

Celý rozhovor:

 

 

V jistém okamžiku historie, pokračoval ve svém výkladu pohledu na dějiny Putin, se Kyjev a okolí stal součástí jiného státu. Polsko-litevské unie. A tento prostor byl popolštěn. „Poláci se tehdy snažili jakoukoli cestou popolštit tento kus ruských zemí,“ pravil Putin.

Polsko-litevská unie skutečně existovala od 16. století, ale podle Putina docházelo k pokusům popolštit Kyjev a okolí už od 13. století. Skutečností však je, že v tu dobu se Polsko drolilo pod náporem mongolských útoků. Roku 1300 na polský trůn usedl český král Václav II., ale česko-polské spojení příliš dlouho nevydrželo. Putin ho však vcelku přehlédl a jal se Carlsonovi vysvětlovat až historii 17. století, kdy probíhala válka mezi Polskem a Ruskem. Právě o Kyjev a okolí.

Mírová dohoda zvaná Andrusovský mír byla podepsaná v roce 1667 v Andrusově u Smolenska. Rusko dosáhlo významných územních zisků, získalo oblasti Smolenska, Černihivu a Starodubu, celou levobřežní Ukrajinu i Kyjev.

Postupem času získalo nad částí Ukrajiny kontrolu Rakouské císařství a právě to zde začalo budovat cosi jako ukrajinské povědomí. S jediným cílem. Oslabit Rusko a vytvořit dojem, že prostor kolem Kyjeva není ruský, ale patří jakýmsi Ukrajincům. Tak o vidí Putin.

Carlson se ho po dvanácti minutách monologu zeptal, proč tedy neobsadil území Ukrajiny už dávno, když v Rusku fakticky vládne přes dvacet let a vidí Ukrajinu jako součást Ruska. „Proč jste čekal tak dlouho?“ zeptal se.

„Povím vám to,“ ujistil Carlsona Putin. A vrátil se do časů, kdy se rodil Sovětský svaz, v jehož rámci existovala také sovětská Ukrajina. Z Putinova pohledu ji etabloval Lenin s dalšími komunisty. Ruský prezident tady zcela vynechal snahy Ukrajinců z let 1917 až 1922 o ustavení nezávislého ukrajinského státu.

Po druhé světové válce Sovětský svaz získal další území, které připojil k Ukrajině. „V tomto smyslu můžeme říct, že Ukrajinu stvořil Stalin,“ nechal se slyšet Putin.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Me se libi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePhantom ll , 09.02.2024 13:04:17
Jak na Novinkach vytrhvaji udalosti z konextu. Taky co jineho od Novinek cekat?! Putin to vypraveni pojal ze siroka v kontextu cele Evropy. Jak muzou o Putinovi napsat, ze lze, kdyz oni uplne ignorujou udalosti pred 10 lety? Tamni fans UA jsou taky jak na klicek.

|  30 |  1

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…