Rozklad EU? Po volbách v Rakousku se vyjádřil Orbán a jeho ministr. Mají radost. Ale Juncker...

17.10.2017 10:02

Zahraniční média a politici odlišně reagují na výsledek parlamentních voleb v Rakousku. Zatímco Viktor Orbán a jeho vláda neskrývají nadšení. Liberální politici a novináři jsou zděšeni.

Rozklad EU? Po volbách v Rakousku se vyjádřil Orbán a jeho ministr. Mají radost. Ale Juncker...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama
Není překvapením, že například maďarský premiér Viktor Orbán úspěch lidovců v čele s jednatřicetiletým Sebastianem Kurzem přivítal. „Volební výsledek ukázal, že většina Rakušanů si přeje politiku, která zaručuje bezpečnost a stabilitu. Věřím, že po vytvoření vládnoucí koalice se spolupráce mezi oběma zeměmi ještě posílí a budeme i nadále uplatňovat křesťanské a konzervativní hodnoty, které vy tak důsledně hájíte.“
 
Cituje Budapest Business Journal z dopisu Orbána zaslaného Kurzovi. Úspěch Kurze i Stracheho Svobodných přivítal také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Sebastian Kurz vždy mluvil přímočaře a nikdy nebyl otrokem politické korektnosti a pokrytectví,“ uvedl dle serveru Kormany.hu šéf maďarské diplomacie s neskrývanou radostí, že uspěl politický subjekt, který má obdobné názory na migraci a další témata. 

Anketa

Kdo nejvíc vydělal na včerejší mimořádné schůzi o lithiu?

18%
17%
1%
60%
hlasovalo: 3814 lidí
 
Blízké vztahy mezi Kurzem a Orbánem zmiňuje také server Euroactiv. Nicméně budoucímu rakouskému kancléři blahopřál i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, se kterým Kurz mnoho společných názorů nesdílí. Juncker podle Euroactiv popřál šéfovi lidovců, aby sestavil „úspěšnou proevropskou“ vládu. To je nicméně nepravděpodobné, protože lidovci nejspíš uzavřou koaliční dohodu s euroskeptickými Svobodnými. 
 
Euroactiv připomíná situaci z let 2000 až 2007, kdy v Rakousku již koalice ve složení ÖVP a FPÖ vládla. „Brusel tehdy reagoval velmi odmítavě a čtrnáct z tehdejších patnácti členů EU odhlasovalo protirakouské sankce, které vstoupily v platnost v únoru 2000 a byly zrušeny o sedm měsíců později, když z čela Svobodných odstoupil Jörg Haider,“ píše server s tím, že opakování sankcí je nepravděpodobné. 
 
Nejvíce se děsí výsledku rakouských voleb americký spisovatel a publicista Paul Hockenos, který dostal se svými chmurnými vizemi prostor na webu CNN. „Pokud lidovci skutečně vytvoří koalici se Svobodnými, rakouská politika se radikálně změní a bude to mít závažné důsledky pro celou Evropu,“ věští liberální publicista, který se politice na „starém kontinentu“ věnuje již od roku 1989. 
 
„Vzestup populistických extremistických hnutí uvrhl EU do existenční krize. Problémy se ještě zvětšily po britském referendu o EU. Znepokojivá je situace také v Itálii, Dánsku i Řecku,“ hrozí se Hockenes, ale útěchu nalézá ve Francii a Nizozemsku. „Tam naštěstí při letošních volbách nacionalisté nezískali tak vysokou podporu a ostatně i v Rakousku byl zvolen prezidentem liberální kandidát
 
Starostlivý Hockenes se rovněž obává, že volby v Rakousku budou povzbuzením pro Polsko a Maďarsko, které z bývalých postkomunistických zemí odporují Bruselu. „Jednou již společně lidovci a Svobodní v zemi vládli. Tentokrát by to bylo ještě horší, protože  v sázce je evropská identita a záchrana samotné EU. Toto si musí Sebastian Kurz uvědomit.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …