Rozpitváno: Češi, Babiš, Pavel a jiní. Důchodci, vzdělanci, nezaměstnaní

01.08.2022 9:48

V průzkumu agentury Median by první kolo prezidentských voleb vyhrál Andrej Babiš, kterého by zvolilo 25,5 % dotázaných, Petra Pavla pak 21 %. A kdo by volil koho? Vysokoškoláci Petra Pavla, lidé se základním vzděláním a bez maturity Babiše, zjistil Median. Nezaměstnaní by pak volili spíše Danuši Nerudovou, podnikatelé Petra Pavla a důchodci Josefa Středulu.

Rozpitváno: Češi, Babiš, Pavel a jiní. Důchodci, vzdělanci, nezaměstnaní
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Andrej Babiš (ANO)

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38778 lidí
Společnost Median zveřejnila nejnovější průzkum ohledně voličských preferencí při případné volbě prezidenta. Dle něho se zatím k volbám určitě chystá 61 % respondentů. To je velmi podobný údaj jako u prvního kola prezidentských voleb v roce 2018, kterých se zúčastnilo 61,92 % voličů. Dalších 11,5 % se pak k volbě chystá, ale nejsou tak pevně přesvědčeni. Volbu prezidenta hodlá bojkotovat 16 % respondentů, pouze 4,5 % se spíše neúčastní a 7 % ještě neví.

Pokud jde o samotné pořadí kandidátů, k velkým změnám nedošlo. Stále vede Andrej Babiš s 25,5 %, za ním je Petr Pavel s 21 %. Ze zbytku kandidátů se nejvíce blíží deseti procentům Josef Středula s devíti procenty, následovaný Danuší Nerudovou se sedmi procenty. Senátor Pavel Fischer pak má 6 %, Miroslava Němcová 4,5 %, senátor Hilšer 4 %. Po třech procentech má jak Karel Janeček, tak vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a bývalý prezident Václav Klaus. 2,5 % (tedy 26 lidí ze 1038) by dalo přednost Aleně Vitáskové. Naopak 11,5 % by volilo někoho jiného než jmenované.

Více ZDE

Model volby prezidenta
Zdroj: Median

Median také zkoumal, jaké sociální skupiny pro koho hlasují. Andreje Babiše volí zejména lidé starší 64 let (39,2 %), ale hlavně lidé, kteří mají jen základní vzdělání nebo střední školu bez maturity (51,2 a 38 %). Naopak Petra Pavla zvažují jako svého kandidáta zejména mladí mezi 18 a 24 roky (35,6 %) a podnikatelé (31,3 %). Více ho volí muži než ženy, ty podporují více Danuši Nerudovou. Stejně jako Babiše volí Josefa Středulu ti, kdo jsou ve věku nad 64 let, ale hlavně ti, kdo již pobírají důchod (43,6 %). Mezi nezaměstnanými má pak největší podporu Danuše Nerudová (27,3 %), mezi vysokoškoláky Petr Pavel (26,1 %).

Kde Petr Pavel Andreje Babiše poráží, je volební potenciál, i když těsně. Pro Babiše by dle průzkumu mohlo hlasovat až 33,5 % (s volebním jádrem 19 %), pro Petra Pavla by pak hlasovalo až 34,4 %. Jeho volební jádro je nicméně o poznání menší, 11,2 %. Po Babišovi a Pavlovi má ještě pár věrných Josef Středula, kterého by jistě volilo 4,5 % respondentů, zatímco největší volební potenciál po výše jmenovaných má Pavel Fischer, až 21,1 %. Největší nepoměr mezi jádrem a potenciálem má senátor Marek Hilšer, kterého by „jistě“ volilo jen 0,8 %, ale 19,1 % by nevadilo ho volit. Na to, že nekandiduje a nejsou žádné známky toho, že by hodlal kandidovat, má docela výrazný potenciál Václav Klaus starší, o kterém uvažuje 11,8 % dotázaných.

Model volebního potenciálu
Zdroj: Median

Výsledek voleb se podle průzkumu ještě může změnit. Plných 45 % dotazovaných sice k volbám chce, ale nejsou si jisti tím, koho budou volit. 38,5 % už má jasno. 12 % pak neví vůbec, ani zda se účastní, ani koho bude volit. A 4,5 % pak má jasno koho by volilo, ale váhá nad účastí.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákon o přímé volbě prezidenta. Rakušan chce úpravy

16:16 Zákon o přímé volbě prezidenta. Rakušan chce úpravy

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil, že by si po prezidentských volbách, které se uskuteční v …