Rozpočet EU: Zbohatli jsme, takže nám hrozí „trest“. Juncker odmítl plán Babiše

28.06.2018 20:00 | Zprávy

Ve čtvrtek 28. 6. a pátek 29. 6. 2018 zasedá v Bruselu Evropská rada, neboli summit šéfů států a vlád. Kromě jednání o reformě společné migrační a azylové politiky je na programu i další kolo jednání o víceletém fiskálním rámci (VFR). Což je stanovení výdajových limitů ročních rozpočtů EU na léta 2021 až 2027. Žádná finální čísla ještě schválena nebudou. Toto kolo jednání však zásadně ovlivní naši celkovou bilanci mezi platbami do Bruselu a dotacemi z rozpočtu EU. Ve hře totiž bude struktura rozpočtu. Toto zlomové jednání pro ParlamentníListy.cz analyzoval ekonom a publicista Martin Kunštek.

Rozpočet EU: Zbohatli jsme, takže nám hrozí „trest“. Juncker odmítl plán Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Další kolo hádky o peníze v Evropské radě. Babiš má za úkol vetovat snížení plateb na zeměděltví a strukturálních fondů.

Nejpravděpodobnější je, že premiéři a prezidenti během čtvrtku a pátku odsouhlasí pouze harmonogram schvalování VFR. Původní záměr Evropské komise (EK) schválit rámec ještě před volbami do Evropského parlamentu (EP), které se uskuteční v červnu 2019, pomalu bere za své. Komise chtěla z jednání vyřadit nový europarlament z obavy, že v něm zasedne mnohem méně eurofederalistů a naopak přibude více poslanců hájících národní zájmy. Návrh předložený Komisí však obsahuje příliš mnoho sporných bodů. Nejvyšším představitelům států se zatím nepodařilo dosáhnout ani rámcové dohody o podobě rozpočtu. Jednání nabírají proti původnímu plánu Komise zpoždění. Takže se zvyšuje šance, že rozpočet nakonec budou schvalovat europoslanci s čerstvým mandátem od voličů.

Zakalená křišťálová koule

V médiích hlavního proudu již byli již několikrát citování různí analytici bank, penzijích a investičních fondů, kteří údajně vědí, kolik budeme platit a kolik z Bruselu dostaneme. Vesměs tvrdí, že členství v EU pro nás bude i nadále výhodné. I když by podle nich čistá pozice ČR, neboli rozdíl mezi platbami do společné kasy a dotacemi z EU, měla klesnout z plus 50 až 80 miliard Kč na zhruba plus 20 miliard Kč. Dámy a pánové, které cituje mainstream, zřejmě mají nějakou věšteckou křišťálovou kouli. Dovolím si však velmi pochybovat o její kvalitě. Asi nejvýmluvněji ji dokládá částka více než 750 miliard Kč, kterou stát v minulosti vynaložil na sanaci českých bank. Tedy špatných rozhodnutí odborníků, jejichž pravdy nám do omrzení citují hlavní sdělovací prostředky.

Ani předsedové vlád, kteří právě o víceletém rozpočtu rozhodují, ani jejich ministři financí, ještě nejsou schopni říci, jaká bude čistá pozice zemí, které zastupují. Ještě totiž zdaleka nejsou schváleny ani parametry a struktura rozpočtu. A hlavně ani podmínky, za kterých bude možné čerpat. Každý z těchto parametrů má přitom zásadní dopad na celkovou čistou pozici. Až úplně na závěr celého kolotoče jednání pak budou schvalovány programy jednotlivých evopských fondů. Včetně podmínek "kdo" a "za jakých okolností" může čerpat dotace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Martin Kunštek

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…