Rozpuštěný MeSES. Jeho člen a expert globálních rizik Kulveit vytáhl to nejhnusnější

18.05.2021 17:08

Expert na globální rizika a modelování pandemií Jan Kulveit je rozezlen z ukončení spolupráce mezi Ministerstvem zdravotnictví a Mezioborovou skupinou pro epidemické situace, jíž byl členem. Ministerstvo ani vláda podle něj dostatečně neposlouchají odborníky, místo hodnověrných dat postupují v rámci svých přání a naslouchají jen lidem s „roztodivnými vazbami“.

Rozpuštěný MeSES. Jeho člen a expert globálních rizik Kulveit vytáhl to nejhnusnější
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jan Kulveit
reklama

Kulveit na svém facebooku reagoval na náhlé ukončení spolupráce s MeSES, které přišlo den poté, kdy ministerstvo kritizoval šéf skupiny Petr Smejkal. „Mám trošku pocit, jako by si najednou uvědomili, že by to vlastně neměla být Mezioborová skupina pro epidemické situace, kdo má kontrolovat rozvolňování, nýbrž ty do této chvíle asi nefunkční struktury ministerstva nebo Státní zdravotní ústav,“ řekl Smejkal v pondělí.

Podle Kulveita má ukončení spolupráce jednoduché důvody. „Je potřeba chápat, že český stát začal evidence-based názorům MeSES naslouchat v podstatě po vyčerpání ostatních možností v okamžiku katastrofy a stovek mrtvých za den,“ má jasno Kulveit, podle nějž v současnosti takový scénář nehrozí, a proto ministerstvo názory skupiny nepotřebuje.

Ministerstvo navíc stejně odborníkům z MeSES příliš nedůvěřovalo, a to z několika důvodů. „Členové skupiny jsou podle mojí zkušenosti nezávislí, bez roztodivných vazeb, umějí anglicky, což jim umožňuje vycházet z odborné literatury, která je v angličtině, a vycházejí z evidence-based přístupu místo wishful-thinking,“ tvrdí Kulveit. Skupina se také podle něj snažila o mezioborový přístup v zájmu celé společnosti, zatímco vláda volila nejlevnější řešení za cenu masivních škod, jakou je tvrdý lockdown.

O zrušení skupiny epidemiologů informoval jeden ze členů, sociolog a ředitel STEM Martin Buchtík. „MeSES byl před hodinou jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ napsal na Twitteru, jak uvádí server iDNES.cz.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Nesouhlas s rozpuštěním skupiny vyjádřil například ministr školství Robert Plaga (za ANO), který se skupinou podle Smejkala intenzivně spolupracoval a na odborné úrovni diskutoval. „Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertizu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude,“ uvedl Plaga.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

4:43 Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

Ačkoli se všechny české výzkumné agentury shodnou na tom, že koalice STAN a Pirátů je budoucím vítěz…