Roztrpčený Orbán, spokojený Sobotka a jedna dětinská hra. V ČT hodnotili průběh summitu EU v Bratislavě

16.09.2016 23:19 | Zprávy

Z Bratislavy se dočasně stalo nejdůležitější město EU. Lídři Unie řešili otázku, jak dál po Brexitu. Maďarský premiér Viktor Orbán byl po jednání poměrně roztrpčený, státní tajemník pro evropské záležitosti Prouza však konstatoval, že Orbán rád provokuje. Europoslanec STAN Stanislav Polčák zkritizoval dětinskou hru, kterou EU hraje s Velkou Británií. K tématu se vyjádřil i politolog Jacques Rupnik. Připomněl roli Angely Merkelové.

Roztrpčený Orbán, spokojený Sobotka a jedna dětinská hra. V ČT hodnotili průběh summitu EU v Bratislavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Maďarský premiér Viktor Orbán označil summit za ztrátu času, protože se nepodařilo pohnout s tématem, které unii pálí nejvíc – s migrační krizí. Italský premiér Matteo Renzi byl obdobně rozladěn, ale velmi pravděpodobně stál proti Orbánovi v opačném názorovém táboře. Slovenský premiér Robert Fico a český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si naopak výsledky summitu velmi pochvalovali.

Kdo má pravdu? V pátečních Událostech, komentářích ČT o tom diskutovali státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), europoslanec Stanislav Polčák (STAN a TOP 09) a politolog Jacques Rupnik.

Nechápu, proč nebyla pozvána Velká Británie, rozčiloval se Polčák

„Přestali jsme si vyčítat minulost a zaměřili jsme se na to, co je důležité. Důležité je zajistit bezpečnost,“ zdůrazňoval Prouza. Jak? Mohli bychom se inspirovat ve Spojených státech, protože Američané rozhodují o tom, jestli si pustí člověka do země, ještě než si sedne do letadla. „Na hranicích budeme výrazně přísnější, ale také budeme víc pomáhat mimo Evropu.“ Taková je podle Prouzy pozice Česka i Německa. „Co se týče Viktora Orbána, tak k tomu se těžko něco říká, protože on vždycky velmi rád provokoval,“ posteskl si státní tajemník.  

Dnes je to prý v Evropě tak, že konečně máme jasný plán, co se má stát a kdy se to má stát. V minulosti podobné harmonogramy chyběly. Proto je prý dnes namístě spíše optimismus českého premiéra Sobotky, než skepse premiéra Orbána. Je třeba si říci, že často je mnohem levnější střežit hranice 500 kilometrů daleko a koordinovat v tom bezpečnostní a vojenskou spolupráci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

A vy neklidní nejste?

Vy jste v průzkumech dvouciferného výsledku nedosáhli vůbec a po posledních volbách jste vyprázdnili i lavice ve sněmovně. Jak vidíte budoucnost komunistů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vysílá studio Fiala: Jana Černochová a tank Leopard

18:38 Vysílá studio Fiala: Jana Černochová a tank Leopard

Institut Petra Fialy se jmenuje Pravý břeh a před volbami spustil Pravej podcast. Po Janu Lipavském …