Rudé písně Alexandrovců nejsou umění, ale ideologie. Tihle lidé nás obsazovali. A že je zaštítí prezident, to je na úrovni demence. Takto s námi pohovořil John Bok

18. 10. 2015 17:36

„Alexandrovův soubor tady rozšiřuje ideologii. To, co předvádí na svých vystoupeních, je estrádní ‚umění‘, které reprezentuje určitý režim a propaguje bolševické myšlení, neboť jejich písničky jsou rudé,“ říká v rozhovoru ParlamentníchListů.cz bývalý chartista a šéf spolku Šalamoun John Bok. Dává tak za pravdu poslankyni Janě Černochové a europoslanci Jaromíru Štětinovi, jimž se pranic nelíbí koncertování Alexandrovců na území ČR a ani to, že s nimi zpívají čeští zpěváci. „Jsou to zpívající okupanti,“ vysvětlil třeba Štětina.

Rudé písně Alexandrovců nejsou umění, ale ideologie. Tihle lidé nás obsazovali. A že je zaštítí prezident, to je na úrovni demence. Takto s námi pohovořil John Bok
Foto: Hans Štembera
Popisek: John Bok, šéf spolku Šalamoun
reklama

Fotogalerie: - Koncert Alexandrovců

Koncert ruského armádního folklorního tělesa Alexa...
Sympatizanté s ruskou politikou před sportovní hal...
Prodej nosičů s náhrávkami Alexandrovců
Odpůrci ruské politiky a tedy i protestující proti...
Alegorická socha Putina
Odpůrci ruské politiky a tedy i protestující proti...

Kalinku, Kaťušu či Oči čornyje si mohou poslechnout návštěvníci koncertů legendárního ruského armádního souboru Alexandrovci právě v těchto dnech – 10. října aplaudovalo umělcům sedm tisíc lidí v Brně, den na to se objevili v Ostravě, 12. října bylo vystoupení v Olomouci. Následovaly Zlín, Pardubice, České Budějovice, Praha a ještě zbývají Hradec Králové a Liberec. Koncerty v českých a moravských městech probíhají pod záštitou prezidenta Miloše Zemana, neboť jde o součást evropského turné u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Kvůli loňské anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny však dostává tato kulturní akce politický nádech.

Třeba europoslanec Jaromír Štětina tvrdí, že jde o ‚zpívající okupanty‘, neboť momentálně ruská armáda, jejíž součástí Alexandrovci jsou, okupuje část území tří samostatných států: Moldávii, Ukrajinu a Gruzii.

„Ten, kdo pořádá turné Alexandrovců, kolaboruje s ruskou armádou, protože Alexandrovci jsou příslušníci armády,“ sdělil Štětina médiím.

Na to mu souhlasně pokyvuje předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten se podivuje hlavně nad záštitou prezidenta Zemana nad tímto turné. „Proti Alexandrovcům jako takovým nic nemám. Pokud tu hudbu má někdo rád, ať si je poslechne. Něco jiného je záštita prezidenta. Podle mého skromného názoru by prezident měl zaštítit jenom špičkové věci. Když ruské, tak třeba moskevský balet nebo nějaký orchestr, které tam jsou některé báječné. Ale ne armádní sbor Alexandrovci, který je sice populární, ale podle mě z uměleckého hlediska to není špičkové hudební těleso. Politicky je to dneska také blbý signál. Nehodí se to v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi. Politický ohled jsem ovšem od Zemana nečekal. Alespoň by měl dbát na, řekněme, jistou úroveň,“ řekl k tomu Schwarzenberg.

Ostře se k tomu vyslovila i poslankyně Jana Černochová z ODS. Upozornila, že na rudou hvězdu, která na vystoupeních Alexandrovců vždy zdobí pódium, se vztahuje zákon zakazující symboly totalitních hnutí, a pozastavila se nad tím, že nacistická svastika by našim zpěvákům asi přišla nepatřičná, ale rudá hvězda se neřeší.

„Fakt to má zapotřebí?“ plísnila Černochová navíc Lucii Bílou, která s Alexandrovci vystoupila minulý týden v Bratislavě. Jenže na slova Černochové vzápětí reagovali pro ParlamentníListy.cz mnozí umělci. Někteří z nich dokonce s Alexandrovci již zpívali, jako třeba Helena Vondráčková, Michal David či operní pěvkyně Eva Urbanová.

„Jsou to zabedněnci a zaspali dobu,“ vzkázal všem, kteří Bílou kritizovali, zpěvák Michal David. A kritikům z řad politiků ještě přidal, ať se raději starají o to, aby se náš stát tolik nerozkrádal.

Vysloveně překvapená pak z kritiky vystoupení Alexandrovců byla zpěvačka Helena Vondráčková. „Toto není vůbec o tom, že by to byla nějaká propagandistická akce. Je to soubor, který je na světové úrovni, je světově známý, jedinečný na světě, výjimečný. Jsou nejen propagátory ruské kultury, ale mají v repertoáru i árie Verdiho, Pucciniho. Je tam nejen pěvecká složka, ale předvádějí i úžasné ruské tance a všude s tím sklízejí ohromné úspěchy, takže nechápu,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

„Já také budu s nimi zpívat na jednom z koncertů, ale beru to jako umělec. Myslím si, že to těleso nemůže za dobu, která u nás byla. Je to umělecké těleso a já to beru z umělecké stránky. Navíc mám soubor Alexandrovců ráda, neboť tam jsou vynikající zpěváci. Já v tom žádnou politiku nehledám,“ řekla ParlamentnímListům.cz i operní pěvkyně Eva Urbanová, která vystupuje na mnoha různých světových operních scénách včetně milánské La Scaly a Metropolitní opery v New Yorku.

Poskytl nám vyjádření i Karel Gott, který sám s Alexandrovci mnohokrát vystoupil. Pro PL.cz se podivil tvrdé kritice Bílé a uvedl: „O tom by se dalo mluvit hodně dlouho, jen mě udivuje, že už je to tady zase, že mě někdo opět poučuje, koho mám nebo nemám mít rád.“

Jen kecy, jezdili dřív do Sovětského svazu...

Jenže nad těmi všemi názory zpěváků kroutí hlavou bývalý chartista a aktivista spolku Šalamoun John Bok. „Michal David, Helena Vondráčková i Karel Gott a další ‚chlapci a děvčata‘ za totality jezdili do Sovětského svazu díky Pragokoncertu, kde se dělala ta největší koryta, takže bodejť by nevzpomínali sentimentálně na Sovětský svaz a všechny věci, které to reprezentuje včetně toho alexandrového souboru! Jenže háček je v tom, že to je absolutní dokonalý produkt komunistického režimu jako reklamní skříň. Jsou sice dokonale profesionální, ale ideologičtí. Jsou to od těch našich zpěváků jen kecy. Měli by si uvědomit, že Alexandrovci nedávno zpívali píseň, jež oslavovala ruské vojáky, kteří vnikli na Ukrajinu, což už je k pozvracení,“ reagoval na vše shora uvedené John Bok.

„Zda sem k nám Alexandrovci jezdí nebo ne, tak to mě ale nijak nevzrušuje. Jenom by mě zajímalo, která agentura jim to zprostředkovala? Není to nějaká ruská agentura? Totiž těch ruských agentur už tady je – máte tady plakáty v ruštině a v Karlových Varech dokonce byly – nevím, zda ještě jsou – nadpisy restaurací a podniků v azbuce, což je fajn, neboť jsme demokratický stát, ale oficiální jazyk je tady čeština. Ale pravdou je, že tady máme i americké názvy a amerikanismy... To je ale všechno vedlejší. Pro mě podstatné je, že toto turné zaštítil náš pan prezident. Tento člověk, který si dovolí si otírat hubu o Peroutku, jenž byl zavřený tolik let v koncentračním nacistickém táboře, najednou jako prezident zaštítí Alexandrovce? Proč nezaštítí nějaký zahraniční filharmonický orchestr nebo Pražské jaro nebo Pražský podzim? Nic takového nedělá! Takový Klaus například na Hradě nechal pořádat úžasné jazzové koncerty a nechal tam zvát i české jazzmany, kteří žijí v zahraničí, čímž reprezentoval, jak naše země není žádný vocápek a že má i vynikající umělce,“ rozlítil se Bok nad akcí hlavy státu.

A vysvětlil, že veřejné protesty Černochové a Štětiny mohou být „tak trochu politikum“, ale na druhou stranu prý mohou Vondráčková, David i Bílá zpívat, s kým chtějí, což prý před rokem 1989 tak úplně nemohli.

Vždyť propagují bolševické myšlení!

„U paní Urbanové mě její spojení s Alexandrovci ovšem překvapuje, je to totiž úžasná operní pěvkyně... No ale budiž! Třeba také ráda vzpomíná na socialismus... Tihle lidé neměli problém, ti mohli zpívat za komunistů, mohli zpívat za nacistů, takže oni to mají trošku jinak. Mají to tak, že to vše považují za umění. Jenže umění, které zároveň reprezentuje určitý režim, umění, jež propaguje bolševické myšlení, neboť jejich písničky jsou rudé, jsou to sovětské písničky, tak to není kultura, je to ideologie. Je to estrádní ‚umění‘, které tady rozšiřuje ideologii. To, že tomu někteří lidé nerozumějí v ruštině, je jejich problém. Ale já tvrdím, že je to armádní soubor zločinecké armády, která přepadla druhou zemi.

Ten soubor nepatří ani pod ministerstvo kultury, ale je součástí ministerstva obrany. Mají důstojnické uniformy, jsou to důstojnici ruské armády a ti starší byli důstojníci Sovětské armády, tedy též armády, která nás v roce 1968 obsadila. Jak zločinně obsadila nás, tak se stejně zločinně dopustila anexe Krymu. Už proto by tady neměli vůbec vystupovat! Jak to, že tady v tom neplatí embargo? Já kašlu na nějaké kolečkové brusle nebo salámy, ale kultura je to, co mají lidi chránit a nepřipustit takovou ideologickou věc. Jestliže by byl pan prezident soudný, tak by něco takového, jako je jeho záštita, nikdy nepřipustil. To je od něj už na úrovni demence...,“ spustil dále Bok spršku kritiky na Zemana.

Přitom zdůraznil, že on osobně není sice politik, jen občan a dokonce napůl Angličan, ale je prý hrdý na naše mimořádné umělce, jakým byl kupříkladu Rafael Kubelík a další, kteří drželi kontinuitu a nikdy by se k něčemu podobnému nepropůjčili.

„Ale ti ‚popíci‘ to asi mají jinak. Kdybyste se otázala třeba Vládi Mišíka nebo někoho podobného, jak to vidí, tak vám na to budou odpovídat podobně jako já. Alexandrovci jsou totiž estrádní komerce, není to žádné umění,“ dodal Bok.

Nakonec se krátce zastavil i nad slovy Karla Gotta. „Ať má rád, koho chce, je to jeho věc. Soukromě ať je má rád, ale ať je nepropaguje. Já také nikomu nevnucuji, aby měl rád Plastiky, také nikomu nevnucuji, ať poslouchá Charliho Parkera nebo Minguse. Ať si každý má rád, koho chce, ale zároveň také musí brát ohled na to, že tihle lidé reprezentují autoritativní režim a jsou součástí ruského režimu a součástí propagandy. Opakuji – to není kultura, je to propaganda!“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…