Ruleta. Automaty. Od ledna si možná zahrajete leda doma. Prší nebo solitaire

16. 11. 2017 10:31

V průběhu listopadových dní začínal pravidelně v posledních téměř 25 letech obecním úředníkům – povolujícím na obcích hry provozované na tzv. technických zařízeních (čtenářům spíše známých jako herní automaty či video-loterijní terminály) – obvyklý shon končící až na přelomu nového roku. Dle našich informací je momentálně na povolujících úřadech stav připomínající mrtvolné ticho. Dříve sebejistí provozovatelé hazardních her mlčí, respektive na naše dotazy krčí rameny. Nechtějí se vyjadřovat. Z jejich výrazů a několika telefonických rozhovorů jsou však cítit obrovské obavy zejména z počátku roku 2018.

Ruleta. Automaty. Od ledna si možná zahrajete leda doma. Prší nebo solitaire
Foto: HKP
Popisek: Kasino, ilustrační foto
reklama

Pro upřesnění je nutné uvést, že k 1. 1. 2018 dopadá plnou vahou na všechny zúčastněné od základu přepracovaný zákon o hazardních hrách č.186/2016 sb. Tento nabyl s velkou pompou účinnosti už 1. 1. 2017. Od počátku roku začalo specializované pracoviště Ministerstva financí, odbor 34 – Státní dozor nad hazardními hrami chystat závazné prováděcí pokyny pro jednotlivé pověřené autorizované osoby neboli pověřené zkušební ústavy.

Obdobné prováděcí pokyny byly zároveň chystány pro povolující úředníky, v poslední řadě pak provozovatele. Po počáteční fázi euforie nad kvalitně vymyšleným a sepsaným zákonem, čím dále tím více na mladý kolektiv pracovníků Odboru 34, pod dozorem náměstka Závodského, začala dopadat odpovědnost potřeby vytvoření jasných, zřetelných a neoddiskutovatelných technicko-prováděcích norem. Ty měly hazardní zákon urychleně uvést do praxe. Po několikaměsíčních diskuzích byly v průběhu května 2017 pověřeny dvě české zkušebny, o pár měsíců dříve dvě zahraniční. Ale až v červnu tohoto roku byl vytvořen prvotní předpis specifikující, co a jak testovat. Tristní pro výrobce a dodavatele, kteří avizovali již půl roku nedostatek času dotčeným nadřízeným organům.

Anketa

Je dobře, že dle dohody ANO a SPD obsadí Okamurovo hnutí funkci předsedy sněmovního bezpečnostního výboru?

93%
7%
hlasovalo: 14430 lidí
V současné chvíli probíhá hektická činnost na zkušebnách, aby certifikovaly jednotlivým výrobcům zcela nové, velice komplikované herní a nadstavbové informační či registrační systémy. Takzvané úplné certifikace mají k dnešnímu dni pouze dvě z výrobních či vývojářských firem, jednotlivé hry včetně živé hry v kasinu nemá schválené k provozu v dané chvíli žádná provozovatelská společnost v plném rozsahu.

Jen pro upřesnění, ve dvou týdnech by měly pověřené zkušebny vydat na přibližně 30 tisíc kusů originálních certifikátů (technických průkazů) na jednotlivá koncová herní zařízení. S těmito a spoustou dalších dokumentů pak musí jednotliví provozovatelé vyčkat základního povolení od MF ČR a teprve potom mohou zahájit povolovací řízení na obecních úřadech, kterým zatím chybí jakákoliv praxe s novým zákonem a složitými podmínkami zadávanými do nového kontrolního systému.

K tomuto martyriu musí ještě provozovatelé nachystat „tisíce“ softwarových a hardwarových úprav stejně jako úprav na jednotlivých koncových herních přístrojích. Do tohoto zmatku vydává jak ministerstvo, tak zkušebny formální a nic neříkající prováděcí pokyny. Ty jsou zakončeny alibistickou větou, citujeme: „Stanovisko není závazné a může být změněno.“

Jak je možné, že zpracovatelé a garanti zákona vystupují takto nekompetentně? Je vina na straně pověřených zkušeben? Nebo dochází na slova podnikatelů v loterijní oblasti? Ti od počátku tvorby nového „Hazardního zákona“ poukazovali na nedostatek praxe jeho jednotlivých tvůrců a nulovou komunikaci, respektive zpětnou vazbu od výrobců a provozovatelů. Do tohoto nepořádku ještě aktivně vstupují s tichým souhlasem resortu financí pověřené zkušebny se „zpoplatněnou recertifikací již vydaných osvědčení“. 

Údajně potřebnou po dobu prvních dvou měsíců roku 2018.

Tato zmatečná situace spěje rychlým tempem k Vánocům a novému roku. Už dnes se zcela jasnými fatálními následky. Většina hazardních provozoven, heren a kasin bude zřejmě z byrokratických důvodů zavřena, a to po dobu prvního čtvrtletí roku 2018. Tím následně nebudou z hazardu odvedeny daně a poplatky obcím i státu. Tento výpadek jen pro stát bude v řádu několika set milionů, možná až miliard korun.

Aby všeho nebylo málo, kontrolní orgány (například Celní správa) se již školí na provádění důrazných kontrol na přelomu roku 2017/2018. V kuloárech se také nepokrytě hovoří o tom, že stejně jako nový Parlament bude čekat novela zákona o EET, bude podobně naléhavá novelizace zákona o hazardních hrách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec se rozjel. Xaver a spol. mu ničí ČT! A přitom jí mají sloužit

18:17 Václav Moravec se rozjel. Xaver a spol. mu ničí ČT! A přitom jí mají sloužit

Moderátor veřejnoprávní České televize Václav Moravec se obává, že veřejnoprávní média budou postupn…