Rumburské ticho před bouří. Přijdou i radikálové?

25.08.2011 22:10

Rumburk v pátek zažije pouze jednu z ohlášených demonstrací. Druhou z nich radnice nedovolila s argumentem, že místo si již zamluvila sociální demokracie pro své setkání s občany. Ta si podle místního starosty a senátora za ČSSD Jaroslava Sykáčka místo zamluvila již před dvěma týdny.

Rumburské ticho před bouří. Přijdou i radikálové?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace DSSS

Rumburští radní popírají, že by občanům bránili ve shromažďování. Místostarosta města Ladislav Pokorný (ČSSD) dokonce slibuje, že sociální demokraté sami uspořádají Happening proti kriminalitě. Doufají, že tak zabrání konfliktům s pravicovými extremisty. „Ano, svým způsobem je to i proto, že to takto budeme moci lépe uřídit. Mítink bude zaměřený na bezpečnost, ale nebudeme to zatím předjímat," uvedl Pokorný.

Zdá se však, že i přes snahu radnice se rumburští nepokojům nevyhnou. Již ve čtvrtečních večerních hodinách se městem pohybují radikálové, kteří vzbuzují značnou nervozitu mezi místní romskou komunitou. Někteří Romové se ve strachu před útoky neonacistů dokonce vyzbrojují.

Hnutí Občanský odpor, které nepovolenou demonstraci v Rumburku plánovalo, má podle médií blízko k neonacistické scéně. Organizátoři však na stránce neuvádějí svá jména ani kontakt. Na demonstraci se nicméně podle slov šéfa ústecké buňky DSSS Kotába chystalo i mnoho příznivců tohoto krajně pravicového uskupení.


Policie ve střehu, Šluknov navštívil Kubice i Lessy

Na případný zásah na nepovolené demonstraci se připravuje i policie. "Pokud akci neukončí, tak policie použije své síly a prostředky," slibuje policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Policie se podle něj chystá kontrolovat i přijíždějící auta a vlakové cestující.

Oblast Šluknovkého výběžku, kde od začátku srpna vládne napjatá atmosféra kvůli roztržkám mezi bílými obyvateli a Romy, navštívil ve čtvrtek večer ministr vnitra Jan Kubice spolu s policejním prezidentem Petrem Lessym. Sešli se se starosty postižených měst a krajskými řediteli policie Ústeckého a Libereckého kraje. I v pozdních večerních hodinách jednání nebylo u konce.


Čtěte také:

Šluknovská města očekávají demonstrace kvůli Romům 

Policie už má dva Romy, kteří útočili v Rumburku 

Dusnou atmosféru šluknovských měst chladí policejní těžkooděnci 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…