Rumuni a Bulhaři by se měli volně pohybovat po EU. Pomůže to s migrační krizí, soudí předseda Juncker

13.09.2017 10:06

Rumunsko a Bulharsko by se měly stát novými členy schengenského systému, v rámci kterého je možný volný pohyb osob. Vyzval k tomu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém pravidelném vystoupení před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Rumuni a Bulhaři by se měli volně pohybovat po EU. Pomůže to s migrační krizí, soudí předseda Juncker
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Juncker

Juncker předstoupil před poslance s každoroční Zprávou o stavu Evropské unie. V jejím rámci nejvíce překvapila předsedova výzva, aby dvě členské země z východu EU přistoupily k Schengenské dohodě. Ta od roku 2007 zavádí volný pohyb osob. Rumunsko a Bulharsko, které do EU vstoupily až v době, kdy byl „Schengen“ zaváděn, doposud nebyly součástí tohoto systému. Na rozdíl od České republiky a dalších členských států, které přistoupily v rámci velké vlny rozšiřování v roce 2004.

Nyní Juncker hovořil o potřebě společně čelit migrační krizi. Společná migrační politika podle něj vyžaduje, aby členské státy EU tvořily společnou zónu pohybu osob. A hlavní překážkou, která tomu brání, je podle něj v současnosti to, že dvě členské země, které se navíc vzhledem ke své poloze mohou stát cílem migrační vlny z Turecka, nejsou členy schengenského systému.

Proto Juncker vyzval, aby se tyto dvě země urychleně staly členy schengenského prostoru.

Bulharsko a Rumunsko zažívají v poslední době v EU úspěšné časy. Vrcholní politici si je předcházejí ve víře, že se jim s jejich pomocí podaří oslabit vliv Visegrádské skupiny, která je právě v migrační politice nejvýraznějším oponentem bruselského hlavního proudu. S představiteli Bulharska a Rumunska tak nedávno jednal francouzský prezident Macron a nyní jejich snahu vstoupit do Schengenského prostoru jednoznačně podpořil i předseda Evropské komise Juncker.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

4:43 EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

V EU bude od roku 2020 možné vyvlastňovat e-shopy. Bez náhrady a soudního přezkumu. Umožní to nové n…