Ruply mu nervy. Sobotka demisí vlády překvapil i svého blízkého politologa

2. 5. 2017 18:36

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se rozhodl bouchnout do stolu, a než by se přel se šéfem hnutí ANO, zda ho podle koaliční smlouvy smí odvolat, nebo nesmí, rozhodl se položit celou vládu. Pomůže mu to, nebo spíš uškodí? V úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu o tom debatovali analytička Českého rozhlasu Marie Bastlová a politolog Lukáš Jelínek, jenž má blízko k ČSSD. Ozval se i Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Ruply mu nervy. Sobotka demisí vlády překvapil i svého blízkého politologa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedové stran pózují s kopiemi koaliční smlouvy

„Mě pan premiér Sobotka trochu překvapil,“ ohlásil Jelínek. Ten je přitom považován za osobu blízkou současnému vedení ČSSD.  Takto radikální kroky prý Sobotka v minulosti moc nedělal, a tak tím zaskočil v podstatě všechny. Komentátor ČRo Hartman i Bastlová dali Jelínkovi za pravdu. „Mě to taky překvapilo. Podle mých informací o tomto Sobotkově kroku nevěděli ani jeho nejbližší, protože ten dohodnutý další postup byl trochu jiný,“ doplnila dáma.  

Hartman byl prý také překvapen, ale ať už se stane cokoli, na tahu je teď prezident Miloš Zeman, který podle komentátora bude muset přijmout demisi kabinetu. Hartman si neumí představit, že by Zeman udělal cokoli jiného. Prezident bude muset nějak zareagovat, byť třeba jen symbolicky, ještě před cestou do Číny, která ho v květnu čeká.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ve vysílání vystoupil také ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán, který se Andreje Babiše důrazně zastal. „Já si skutečně myslím, že pan premiér neřešil žádný problém, mimo svůj osobní problém, a vyřešil ho tak, že od něj utekl... Já myslím, že to je špatné rozhodnutí, protože není ve prospěch naší země. Ta vláda úspěšně vládla,“ prohlásil šéf resortu spravedlnosti. Sociální demokracie prý ve vládě zvyšovala napětí, ale kabinet jako celek se dokázal shodnout na řadě věcí.

Prostor dostal také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Buď už panu Sobotkovi ruply nervy z nějakého důvodu, a nevím z jakého, tak to udělal, protože toho všeho má dost, anebo, a to spíše, ty poslední preference ČSSD jsou tak nízko, přestože ta vláda tady úspěšně pracuje, že on chtěl udělat nějaký krok, aby stál ve středu pozornosti médií. Proto učinil tento krok,“ poznamenal senátor a hejtman. 

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Bastlová, Čunek a Hartman se posléze shodli na tom, že dopis, který předložil sněmovně Andrej Babiš, byl jen dalším krokem v rozehrané politické hře. Podle toho, na které straně této hry stojíte, buď dopisu rozumíte, nebo nerozumíte. Faktem ovšem je, že se v něm opakují argumenty, které Babiš pronesl už mnohokrát.

„Toto rozhodnutí sice řeší nějaký momentální vládní problém, ale z dlouhodobého hlediska této zemi spíše škodí, protože přináší vládní nestabilitu. A pokud jsem vůbec na vládě Bohuslava Sobotky něco oceňoval, tak to byla stabilita,“ konstatoval Gazdík.

Černého Petra teď má podle Gazdíka Babiš, protože musí vysvětlovat korunové dluhopisy Agrofertu nebo kauzu firmy Čapí hnízdo a jiní politici odstupovali za mnohem menší kauzy.  

„My žijeme v době, která je velmi nestabilní, protože může prakticky kdykoli vypuknout válka. Ať už zostřená válka na Blízkém východě nebo třeba se Severní Korejí a v takto nestabilní době politická nestabilita v naší zemi určitě není dobrá,“ varoval Gazdík.

Ve vysílání také zazněla informace, že Andrej Babiš navrhuje za příštího premiéra současného ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Je to ten Lubomír Zaorálek, kterého v nedávno zveřejněné nahrávce označil za „líného debila“.

Jelínek k tomu poznamenal, že Zaorálek je ideolog ČSSD, takže lze jen těžko předpokládat, že se tito pánové nějak politicky shodnou. V jejich prospěch však prý mluví fakt, že se spolu dokážou bavit také o něčem jiném než o politice, což ne všichni politici dokážou.  

Nelze také vyloučit, že se Babiš tímto krokem snaží rozdělit ČSSD.

Bastlová se posléze s Jelínkem shodla na tom, že předčasné volby teď rozhodně nejsou v zájmu ČSSD, těžil by z nich jen Andrej Babiš. Už proto, že se občané často ztrácejí v kauzách, které má Babiš na krku. Jde o tak velké částky, že jsou podle Jelínka často mimo chápání řady lidí, a ti si naopak řeknou „nahoře stejně všichni kradou“.

Hartman se ČSSD zastal, Babiš má podle jeho názoru jedno slabé místo, a to je jeho podnikatelská minulost. Sociální demokracie na to proto oprávněně poukazuje. Zdá se však, že na to občané neslyší. „Ostatně, on na to už před třemi roky upozorňoval Miroslav Kalousek a tehdy se říkalo, že je Kalousek Babišem snad posedlý. Ona se pravda může někdy ukázat až za pár let,“ zaznělo z úst komentátora.

Bastlová také připomněla, že před třemi roky Babiš Sobotku zachraňoval, protože se ho zastal ve sporech s Michalem Haškem. „Kdyby to tehdy Babiš neudělal, tak by spolu Sobotka a Babiš nevládli,“ uvedla Bastlová.

Nakonec došlo i na otázku, jak dnešní demise vlády ovlivní prezidentskou kampaň. Hosté se shodli na tom, že z toho maximum vytěží Miloš Zeman.

Zeman si to prý vychutná

Bude to pro něj komfortní, protože on tyto situace umí. „My jsme očekávali, že jeho čas přijde až na podzim po volbách, kde on si to nepochybně vychutná, ale přijde to dříve a potrvá to dále,“ poznamenala Bastlová. „Ostatní prezidentští kandidáti teď budou mít velmi těžké, aby dostali v médiích tolik prostoru jako prezident Miloš Zeman,“ posoudila situaci Bastlová.

Jelínek dal v tomto dámě dal jasně za pravdu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Hartman připomněl, že Zeman má na zítra domluvenou schůzku s Andrejem Babišem, takže zatím vyčkává, vyhodnotí si, co by mohl dělat, a obsáhleji se vyjádří možná až po schůzce s Babišem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …