Ruské umělce tu nechceme. Měli bychom občanům Ruska jasně říct, že nejsou zváni, sdělil politik TOP 09

19. 2. 2015 9:45

Ruští umělci by měli zapomenout na jakoukoliv podporu z českých veřejných rozpočtů a nejlépe teď do České republiky vůbec nejezdit. Vyzývá k tomu jihomoravský šéf TOP 09 Jan Vitula, který na kraji požádal o zastavení dotací pro Týden ruské kultury a v ranním vysílání České televize pak své myšlenky ještě rozvedl. Odmítnutí ruské kultury je podle něj především jasným signálem ruské veřejnosti, že její podpora prezidenta Putina má své důsledky.

Ruské umělce tu nechceme. Měli bychom občanům Ruska jasně říct, že nejsou zváni, sdělil politik TOP 09
Foto: Daniela Černá
Popisek: Starosta Židlochovic Jan Vitula
reklama

TOP 09 dlouhodobě vyzývá k nejrůznějším sankcím proti Rusku v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Brněnská organizace strany si například hodlá na jednání krajského zastupitelstva stěžovat, že kraj podporuje dvěma sty tisíci korunami Dny ruské kultury. Návrh odsunout udělení dotace na tento projekt vysvětloval předseda krajské organizace TOP 09 Jan Vitula, podle kterého by v době, kdy západní svět přijímá proti Rusku ekonomické sankce, neměla být ruská kultura takto podporována.

Hejtman Michal Hašek již dříve TOP 09 vzkázal, že s tímto návrhem šlápla hodně vedle a nechápe, proč by světově uznávaná ruská kultura měla být trestána za aktuální politiku. „V Kremlu nesedí a na Donbase neválčí ani Čajkovskij, ani ruské baletní hvězdy,“ dodal hejtman.

Předseda jihomoravské Topky však na svém požadavku trvá. „Je dobré si uvědomit, že to je něco podobného, jako kdybychom v létě 1938 pořádali Týden německé kultury,“ přirovnal. Pokud by se někomu zdálo přirovnání přehnané, měl by si prý uvědomit, že „Vladimir Putin používá úplně stejné metody, jako používal Adolf Hitler při zabírání našeho pohraničí“. S naší historickou zkušeností bychom prý měli být na tyto věci mimořádně citliví.

Redaktorku zajímalo, zda Vitula ruskou kulturu vnímá výhradně jako ruskou propagandu. Topkař k tomu řekl, že ruskou kulturu považuje za velmi kvalitní. „Ale prostě si myslím, že v této době bychom sem neměli vozit ruské umělce, aby nám předváděli ruskou kulturu,“ vysvětlil. Kulturní výměna se podle něj dá odložit na dobu, až se uklidní situace na Ukrajině.

Následoval dotaz, zda by se bojkot měl týkat též ruské opozice, která je velmi často umělecky činná. „Ruské disidenty můžeme pozvat i jinou cestou a nemusíme tu k tomu předvádět ruskou kulturu,“ objasnil Vitula.

Problém je podle něj především v tom, že Vladimir Putin má v Rusku neuvěřitelně vysokou podporu, v čemž opět vidí paralelu s Hitlerem v roce 1938. „Je dobré jasně říct ruským občanům: Nezlobte se, ale pokud váš prezident a vaše orgány budou na Ukrajině páchat to, co tam páchají, tak prostě nejste zváni,“ sdělil.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

18:51 Křečku, neprojdeš? Blokáda úřadu ombudsmana jde nečekaným směrem. Toto asi nečekali

ANKETA Bránit Stanislavu Křečkovi v nástupu do úřadu ombudsmana vlastním tělem? Takový je záměr akt…