Rusko? Hrozné. Putin dusí, straší a drtí. Šimon Pánek se na ČT rozjel, dozvuky konce Člověka v tísni

18.12.2019 20:35 | Zprávy

Organizaci Člověk v tísni ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam organizací, které jsou v Rusku nežádoucí. Cvičí prý lidi na protivládní protesty. Ředitel humanitární společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek v pořadu Interview na ČT24 hovořil o tom, co Člověk v tísni v Rusku dělá a čím vadí. „Putin se snaží kriticky smýšlející část společnosti zadusit, vystrašit a dostat do kouta. Naše podpora zvenčí je to poslední, co potřebuje,“ říká Pánek.

Rusko? Hrozné. Putin dusí, straší a drtí. Šimon Pánek se na ČT rozjel, dozvuky konce Člověka v tísni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

„To, že nás Rusko zařadilo na seznam nežádoucích organizací, se snaží především odstřihnout vlastní organizace od komunikace se zbytkem světa, od podpory, od informací, technických dovedností a podobně,“ řekl na úvod Pánek s tím, že to není primárně proti Člověku v tísni, ale proto, že jejich desetiletá podpora ruské občanské společnosti se už dostala pravděpodobně do hledáčku lidí, kteří se tím zabývají.

Odmítá slova poslance Adalbiho Šchagoševa z vládní strany Jednotné Rusko o tom, že by cvičili agenty a koordinátory protestních nálad. „Nevím, jak si to Šchagošev představuje. V normální společnosti je normální sezvat lidi, kteří když mají podobný názor, tak vyjdou do ulic, kde jej svobodně vyjadřují. V této zemi se nechce dovolit dialog, není připravena na otázky a nechce čelit výzvám. Takovou mocenskou strukturu irituje, že si někdo dovolí pověsit někam na internet výzvu ‚sejdeme se na náměstí xy‘,“ podotkl Pánek.

„My tam ty lidi pouze podporujeme, třeba v tom, jak lépe pracovat s webovými stránkami. Nikdy neděláme to, že bychom něco někam vyváželi,“ přiblížil náplň Člověka v tísni v Rusku vědom si toho, že Rusku samozřejmě jakákoli podpora kriticky fungující občanské společnosti vadí.

„Putina a jeho souputníky irituje v podstatě kdokoli, kdo je v nějakém spojení s těmi, jež svolávají demonstrace, kde poukazují na manipulaci voleb, na obrovskou korupci, strašně špatné životní prostředí, na zatajování informací nebo na obrovské množství domácího násilí, sebevražd. Prostě na to, že ruská společnost je v hrozném stavu,“ konstatoval výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …