Rusko je nešťastné ze současného světového řádu, říká generál Pavel. A pokud jde o NATO...

03.05.2018 12:53

Rusko nesdílí stejné hodnoty jako Západ, a proto není spokojené se současným uspořádáním světa a vede konfrontační politiku vůči Severoatlantické alianci. Na konferenci Stratcom summit v Praze to dnes řekl předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel, který označil Rusko za jednu ze dvou největších aktuálních výzev pro alianci. Informuje o tom ČTK.

Rusko je nešťastné ze současného světového řádu, říká generál Pavel. A pokud jde o NATO...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Bečvář a Petr Pavel

NATO podle něj může nejlépe odpovědět na ruské snažení tím, že bude držet pohromadě a bude pracovat na zajištění odstrašujících vojenských kapacit.

„Rusko je nešťastné ze současného světového řádu založeného na západním typu liberálních demokracií a snaží se ho změnit tak, aby se více shodoval s jeho národním modelem společnosti,“ řekl Pavel. Podle něj přitom vůči NATO Rusko nevystupuje s klasickou vojenskou agresí, ale zaměřuje se na hybridní nástroje, zejména na propagandu, kterou šíří v klasických médiích i na sociálních sítích.

„Rusko se snaží otřást tím, jak společnosti na Západě vnímají NATO, jeho cíle a činy,“ řekl Pavel. „Dělá to velmi efektivně. Vzhledem k tomu, že veřejnost je většinou zvyklá vnímat zprávy prostřednictvím titulků a zkratek, uměle vytvořené informace se mohou zdát pravdivé,„ dodal. Šíření dezinformací nahrává podle něj i to, že západní společnosti jsou na rozdíl od té ruské otevřené, takže obsah zpráv, které veřejnost dostává, není kontrolovaný.

Z dlouhodobého hlediska se ale podle Pavla ukazuje, že otevřená společnost, i když je zranitelnější, je pro lidi lepším místem k životu, protože dbá na dodržování principů a hodnot. NATO se podle něj musí této své výhody držet.

Zároveň aliance musí posilovat svou soudržnost, kterou se podle Pavla Rusko snaží narušit. Musí také posílit svou společnou obranu, což znamená i dodržet závazek všech členských států vydávat na obranu nejméně dvě procenta HDP. „Našim protivníkům tím ukazujeme, že by agrese byla drahá a měla by malou pravděpodobnost na úspěch,“ řekl Pavel.

Odstrašujícím způsobem podle něj působí i posílení vojenské přítomnosti aliance v Pobaltí a v černomořském regionu. Pavel zároveň odmítl ruskou interpretaci, že jde o agresivní kroky zaměřené vůči Moskvě. „Kdyby Rusko neprovedlo invaze do Podněstří, do Gruzie a na Ukrajinu, přičemž vyhodilo z okna všechny mezinárodní normy, NATO by neposilovalo svou vojenskou přítomnost na svém východním a jižním křídle,“ řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…