Rusko nehodlá podřídit internet totální kontrole, ujišťuje Putin

01.10.2014 15:25

Rusko nehodlá omezovat přístup občanů k internetu, bude ale dál důsledně likvidovat webové stránky s nezákonným obsahem a bránit se rostoucímu počtu hackerských útoků ze zahraničí. Na schůzi ruské Bezpečnostní rady to dnes v Moskvě prohlásil prezident Vladimir Putin. Počet cílených útoků z ciziny proti ruským serverům se podle šéfa Kremlu za poslední půlrok mnohokrát zvýšil.

Rusko nehodlá podřídit internet totální kontrole, ujišťuje Putin
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vlladimir Putin
reklama

Na ruském internetu se dlouho před dnešním Putinovým projevem spekulovalo o chystaných omezeních, jimiž má Kreml zabraňovat nepohodlnému obsahu. Nechyběly předpovědi, že Moskva ruské uživatele internetu v případě vnitropolitické krize od vnějšího světa úplně odpojí.

Putin to ale dnes popřel. Ochrana ruského internetu sice bude posílena a stránky s „nezákonným obsahem" budou dál důsledně likvidovány, přístup k internetu se ale omezovat nebude a státní kontrola internetového provozu se nepřipravuje. „O žádných omezeních ani nepřemýšlíme," snažil se rozptýlit obavy ruských blogerů Putin.

Šéf Kremlu nepřímo obvinil Washington, že internet zneužívá ke svým cílům

V Rusku na obsah webových stránek dohlíží cenzurní organizace Roskomnadzor, která má podle loni schválených zákonů právo zablokovat bez soudního rozhodnutí škodlivé webové stránky. Jde zejména o informace o sebevraždách, dětskou pornografii nebo šíření drog. Podle obav ruských ochránců lidských práv ale podobná praxe otevírá dveře ke svévolnému postihování alternativních politických názorů.

„Přísně a důsledně budeme podle zákona zavírat stránky se zakázaným obsahem," prohlásil prezident podle agentury TASS. „Musíme vypracovat i soubor opatření v oblasti informační bezpečnosti. Omezovat přístup na síť nebo podřizovat provoz totální kontrole ale v úmyslu nemáme," řekl Putin.

Šéf Kremlu nepřímo obvinil Washington, že internet zneužívá ke svým cílům. „Některé země zneužívají svého dominantního postavení v internetu k dosažení svých hospodářských, ale i vojenských a politických cílů," uvedl Putin. Do souvislosti se zostřením mezinárodní situace dal i rostoucí počet hackerských útoků na ruské servery. „Jejich nynější počet je s loňskem nesrovnatelný. Intenzita přímo závisí na stavu mezinárodních vztahů," upozornil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…