Rusko odsoudilo karikaturu Putina na liberecké radnici. Zaorálek plakát chápe

14.03.2014 16:11

Ruské velvyslanectví v České republice odsoudilo úterní vyvěšení obřího plakátu s karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na radnici v Liberci. Akci občanského sdružení Dekomunizace, s níž vedení města vyslovilo souhlas a o níž ParlamentníListy.cz v týdnu informovaly, ruská ambasáda označila za neuctivou, absolutně nepřijatelnou a ohrožující rusko-české vztahy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) naopak vyjádřil pochopení pro obavy českých občanů z Ruska kvůli jeho postupu na Ukrajině a vyzval ruskou diplomacii k jednání o ukončení krize okolo Krymu.

Rusko odsoudilo karikaturu Putina na liberecké radnici. Zaorálek plakát chápe
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Putin na liberecké radnici

„Považujeme podobné neuctivé akce za naprosto nepřijatelné, bez ohledu na motivy, kterými se jejich organizátoři při tom zaštiťují. Takové akce nejsou v souladu s vysokou úrovní vzájemně výhodných bilaterálních rusko-českých styků, rozsáhlých hospodářských vztahů, na jejichž rozvoji v posledních letech významný zájem projevuje i česká strana," uvedlo ruské velvyslanectví v prohlášení zveřejněném na jeho internetových stránkách.

„Emoce, ukvapené soudy, jsou špatným základem pro budování vztahů mezi Ruskem a Českou republikou," soudí ruská diplomacie.

Zaorálek: Nebudeme kontrolovat aktivity našich občanů

„Nejsme schopni a ani nebudeme kontrolovat aktivity našich občanů v tomto směru," reagoval v pátek pro ČTK Zaorálek. „Já chápu to, že občané v této zemi mají obavy z toho, co se děje. To, že zamrzla diplomatická jednání a že to v tuto chvíli vypadá, že se nehýbají kupředu a ta situace je nebezpečná. Rozumím tomu, že to vyvolává obavy a nejrůznější formy nesouhlasu mezi občany," vyjádřil ministr pochopení pro úterní protest sdružení, které jím prý chtělo varovat před postupem sílící ruské diktatury na Krymu a směrem do Evropy.

Podle Zaorálka nejlepším způsobem, jak uklidnit situaci, je návrat Ruska k jednacímu stolu a diplomatické řešení napětí okolo Krymu, který kontrolují ruské jednotky a ruská populace na poloostrově chystá na neděli referendum o připojení Krymské autonomní republiky k Rusku. Kyjev i Západ už předem toto referendum odmítly uznat.

Měli bychom Rusko dostat k jednacímu stolu

„Věřím, že když se podaří dostat ho (Rusko) k jednacímu stolu, že budeme schopni z toho najít cestu. K tomu kompromisu jsou ale nutní dva a já věřím, že tohle by bylo něco, co by uklidnilo situaci spíš než to, že bychom nabádali naše občany. To v této zemi není možné," prohlásil ministr zahraničí.

Plakát na liberecké radnici znázorňoval Vladimira Putina s hitlerovským knírkem pod nosem a vyznamenáními s komunistickými a nacistickými symboly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

8:14 Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

Malba lebky a nápis Zeman z hrobu nyní „zdobí“ vrata brněnského divadla Husa na provázku. Divadlo, j…