Rusko prý skutečně má komplexní plán, jak destabilizovat Ukrajinu. Opoziční noviny jej chtějí ukázat v příštím týdnu

21.02.2015 15:41

Jedny z mála zbylých opozičních novin v Rusku, Novaja gazeta, mají příští týden zveřejnit originál údajného plánu destabilizace Ukrajiny, který měl připravit Kreml. Nad tím, zda je takový plán skutečný, nebo jde o podvrh a o možném dopadu zveřejnění dokumentu se na serveru Britské listy zamýšlí jeho redaktor Karel Dolejší.

Rusko prý skutečně má komplexní plán, jak destabilizovat Ukrajinu. Opoziční noviny jej chtějí ukázat v příštím týdnu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Dolejší nejprve přibližuje noviny, které mají zmíněný dokument zveřejnit. List Novaja gazeta je jedním z mála zbylých opozičních listů v Rusku. "Jedná se o malé, ale důležité periodikum spojené s tradicí ze sovětských dob a solidní pověstí humanistického listu z dob pěrestrojky, zcela jistě ale nemá srovnatelný plošný dopad s Echem Moskvy, kde byla informace o plánu poprvé avizována," uvedl Dolejší.

Přibližuje pak vlastnickou strukturu listu. Těsně většinový podíl patří redakci (51%), 39% vlastní bývalý důstojník KGB a SVR, oligarcha a vlastník čtyř britských mediálních titulů (Evening Standard, i Newspaper, The Independent, The Independent on Sunday) Alexandr Lebeděv, 10% poslední sovětský prezident Michail Gorbačov.

Je-li dokument pravý, jedná se o cílený únik z Putinova okolí

Z vlastnické struktury vyplývá to, že Lebeděv jako bývalý příslušník tajné služby mohl být kontaktován někým z bývalých kolegů. "Pokud by byl dokument skutečně pravý, jedná se s největší pravděpodobností o cílený únik, který pak má na svědomí někdo z nejbližšího okolí prezidenta Putina," domnívá se Dolejší.

Zveřejnění dokumentu může souviset se snahou podkopat postavení ruského prezidenta

Ať už je údajný plán destabilizace Ukrajiny pravý, nebo ne mohl by podle Dolejšího souviset s mocenským bojem uvnitř Kremlu a s úsilím podkopat postavení Vladimira Putina. "Asi jedinou zjevnou stopou mocenského boje z poslední doby je nedávné odvolání Putinova poradce Sergeje Dubika, klíčového spojence premiéra Dmitrije Medveděva," uvedl Dolejší s tím, že dokument - ať už pravý, nebo nikoliv - mohl poskytnout Novoj gazetě někdo blízký Medveděvovi.

Celý komentář ZDE

Mohlo to být také zcela jinak, přemítá redaktor. Třeba tak, že Kreml si chce ve skutečnosti přivlastnit veškeré zásluhy za operaci, kterou už v tomto stádiu vyhodnotil jako celkově úspěšnou, a v zárodku hned zneškodnit všechny, s nimiž by se eventuálně měl v budoucnu o slávu dělit.

Kdo si v Rusku připíše zásluhy o vítězství na Ukrajině, která se potácí na hraně úplné porážky?

Dolejší připouští, že v takovém případě by se Putin na Západě jevil jako naprostý lhář. "Jenže současně by doma sebral zásluhy všem ostatním zúčastněným," píše a upozorňuje na to, že v tuto chvíli se také hraje o to, kdo si v Rusku připíše vítězství na Ukrajině, která se už potácí na hraně úplné porážky.

Putinovi je prý v této fázi z appeasementu západních politiků jasné, že se mu dál nemůže stát nic horšího, než co už se dávno stalo. "Žádné další sankce, žádné dodávky výzbroje Kyjevu. Připomeňme: Nějaký čas po gruzínské válce se Putin veřejně přiznal, že celá událost byla vlastně předem naplánována zhruba s ročním předstihem, včetně výcviku Jihoosetinců. Na Západě po tomto šokujícím přiznání ovšem nenásledovalo nic," argumentuje Dolejší.

V každém případě verze, že na Ukrajině jde o čistě občanský konflikt, se stane nevěrohodnou

Závěrem uvádí, že publikace údajného plánu destabilizace Ukrajiny v každém případě posune ukrajinskou krizi do nové etapy. "V ní již nebude nadále možné standardně operovat s tvrzením, že válka vznikla jako čistě občanský konflikt, je vnitřní záležitostí Ukrajiny a Moskva s ní nemá nic společného. Tato verze se stane nevěrohodnou dokonce i v případě, že se pravost dokumentu nakonec nepodaří prokázat," uvádí redaktor Dolejší.

Závěrem naznačuje, že asi nejpravděpodobnější verzí je ta, podle níž je kontroverzní dokument podstrčený opozičním médiím ve skutečnosti jen dalším tahem v domácí PR kampani prezidenta Putina. "Ten by zveřejněním takové věci ukázal, že si již může dovolit opravdu vše - a nikdo na světě si na něj za to nedošlápne," uzavírá své zamyšlení Karel Dolejší.

Celý text ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…