Rusko spěšně buduje vojenskou základnu jen 500 kilometrů od hranice USA

22.08.2014 10:51

Ruské námořnictvo urychleně buduje novou vojenskou základnu na polárním Wrangelově ostrově, kde ve středu první předsunutá jednotka ruské Tichomořské flotily vztyčila vlajku. Ostrov leží na nejvýchodnějším cípu asijské části Ruska, od území USA je vzdálen 500 kilometrů.

Rusko spěšně buduje vojenskou základnu jen 500 kilometrů od hranice USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Podle zprávy agentury ITAR-TASS na ostrov dorazily dvě lodi s nákladem stavebního materiálu, aby mohlo být zahájeno budování armádních objektů. „První jednotky dorazily na ostrov ve středu na palubě lodi Maršál Gelovani a vztyčily vlajku Tichomořské flotily. Na tomto území tak byla založena nová základna," napsal ITAR-TASS.

Posádka na Wrangelově ostrově je součástí plánů Moskvy posílit ruskou vojenskou přítomnost v Severním ledovém oceánu. Kromě potvrzení nároků na bohaté zásoby ropy a zemního plynu tak chce Rusko chránit severské plavební trasy, které jsou vzhledem k tání ledovců stále průchodnější.

Ruští výsadkáři cvičili i na severním pólu

Rusko v poslední době za polárním kruhem a na Dálném východě uspořádalo sérii vojenských cvičení. Do manévrů se zapojily jednotky rozmístěné na souostroví Nová Země za polárním kruhem i na jižních Kurilách na východě, které jsou předmětem územního sporu s Japonskem. Cvičení ruských výsadkářů se dokonce konalo i na severním pólu.

Wrangelův ostrov se stal součástí Sovětského svazu v roce 1924. Pojmenován je podle ruského mořeplavce z 19. století Ferdinanda Wrangela. Ostrov je státní rezervací a vyhledávaným útočištěm ledních medvědů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruská lobby to prý chce a Zeman to udělá. Čunek kolaboruje. Okolo Babiše je stále rušno

18:29 Ruská lobby to prý chce a Zeman to udělá. Čunek kolaboruje. Okolo Babiše je stále rušno

Publicista Jiří Sezemský má na stránkách serveru Forum 24 za to, že prezident Miloš Zeman drží u moc…